چنجینو : خرید و فروش ووچر پرفکت مانی و بیت کوین
اتریوم (Ethereum) چیست و چگونه کار می کند؟ راهنمای قدم به قدم برای مبتدیان

اتریوم (Ethereum) چیست و چگونه کار می کند؟ راهنمای قدم به قدم برای مبتدیان

اتریوم (Ethereum) چیست و چگونه کار می کند؟ راهنمای قدم به قدم برای مبتدیان ۱۳۹۸/۱۰/۱۵ ۰۷:۵۳

برای درک کامل اتریوم، اینکه چه کاری انجام می دهد و چگونه می تواند در جامعه ما تأثیر بگذارد، مهم است که بدانیم خصوصیات اصلی آن چیست و چه تفاوتی با روشهای استاندارد امروز دارد.

اتریوم یک پلتفرم توزیع شده مبتنی بر منبع باز و بلاک چین است که به توسعه دهندگان امکان می دهد برنامه های غیرمتمرکز خود را بسازند و گسترش دهند.

اتریوم یک سیستم غیرمتمرکز است، به این معنی که توسط هیچ نهاد حاکم واحدی کنترل نمی شود. اکثر خدمات آنلاین، تجارت ها و تشکیلات اقتصادی بر روی یک سیستم متمرکز ساخته می شوند. این رویکرد صدها سال است که مورد استفاده قرار می گیرد و اگرچه تاریخ بارها و بارها ثابت کرده که این روش دارای اشکال است اما از آنجایی که طرفین به یکدیگر اعتماد ندارند، اجرای آن هنوز هم لازم و ضروری به نظر می رسد.

روش متمرکز به معنای کنترل یک سازمان مرکزی است، اما همچنین به معنای یک نقطه شکست است چرا که باعث می شود برنامه ها و سرورهای آنلاین در این سیستم در برابر حملات هکرها و حتی قطع برق بسیار آسیب پذیر باشند. علاوه بر این، بیشتر شبکه های اجتماعی و سایر سرورهای آنلاین نیاز دارند که کاربران حداقل برخی از اطلاعات شخصی خود را ارائه دهند. این اطلاعات سپس در سرورهای آنها ذخیره می شود و به راحتی می تواند توسط خود شرکت، کارگران متقلب یا هکرها به راحتی مورد سرقت قرار گیرد.

اتریوم، به عنوان یک سیستم غیر متمرکز، کاملاً خودمختار است و به هیچ وجه توسط کسی کنترل نمی شود. این ویژگی دارای نقص نیست، زیرا از طریق هزاران رایانه داوطلب در سراسر جهان اجرا می شود، به این معنی که هرگز نمی تواند آفلاین شود. علاوه بر این، اطلاعات شخصی کاربران در رایانه های شخصی خود باقی می ماند. در حالی که انواع محتوا مانند برنامه ها، فیلم ها و غیره بدون توجه به قوانین اعمال شده، توسط سرویس های میزبان (hosting) از قبیل "App Store" و ""YouTube، کاملاً در اختیار سازندگان آن قرار میگیرد.

قرارداد هوشمند (smart contract) اتریوم

قرارداد هوشمند اصطلاحی است برای توصیف کد رایانه ای که می تواند مبادله پول، محتوا، دارایی، سهام یا هر چیز ارزشمند دیگری را آسان کند. هنگامی که بلاک چین در حال اجرا است، یک قرارداد هوشمند مانند یک برنامه رایانه ای خودکار عمل می کند که در صورت برآورده شدن شرایطی خاص، خود به خود اجرا می شود. از آنجا که قراردادهای هوشمند بر روی فناوری بلاک چین کار می کنند، بصورت برنامه ریزی شده و بدون هیچ گونه سانسور، خرابی، تقلب یا دخالت شخص ثالث اجرا می شوند.

 

 

در حالی که کلیه بلاک چین ها توانایی پردازش کد را دارند، اما اکثر آنها به شدت محدود هستند. اتریوم متفاوت است. به جای ارائه مجموعه ای از عملیات محدود، اتریوم به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا هرگونه عملیات مورد نظر خود را ایجاد کنند. این بدان معنی است که توسعه دهندگان می توانند هزاران برنامه مختلف ایجاد کنند که از هر چیزی که تاکنون دیده ایم فراتر رود.

ماشین مجازی اتریوم (Ethereum Virtual Machine)

قبل از ایجاد اتریوم، برنامه های بلاک چین برای انجام مجموعه ای از عملیات بسیار محدود طراحی شده بودند. به عنوان مثال، بیت کوین و سایر ارزهای رمزنگاری شده، منحصراً برای ایجاد ارزهای دیجیتال به صورت سیستم همتا به همتا توسعه داده شدند.

توسعه دهندگان با مشکلی روبرو شدند. مجموعه عملکردهای ارائه شده توسط بیت کوین و سایر برنامه ها بسیار پیچیده و وقت گیر بودند. ویتالیک بوترین، خالق اتریوم، با شناختن این وضعیت، یک رویکرد جدید را توسعه داد.

نوآوری اصلی اتریوم، ماشین مجازی اتریوم (EVM) یک نرم افزار تورینگ کامل است که در شبکه اتریوم اجرا می شود. این فناوری به هر کسی امکان می دهد که بدون توجه به زبان برنامه نویسی، هر برنامه ای را در آن اجرا کند. ماشین مجازی اتریوم فرایند ایجاد برنامه های بلاک چین را بسیار ساده تر و کارآمدتر از گذشته می کند. اتریوم به جای ایجاد یک بلاک چین اصلی برای هر برنامه جدید، امکان توسعه هزاران برنامه مختلف را بر روی یک پلاتفرم فراهم می کند.

 

 

چه کسی اتریوم را خلق کرد؟

در اواخر سال 2013، ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin) ایده خود را در یک وایت‌پیپر (گزارش کار شبکه) منتشر کرد و آن را برای تعدادی از دوستانش ارسال کرد. در نتیجه، حدود 30 نفر برای گفتگو درباره این موضوع به ویتالیک مراجعه کردند. او منتظر انتقادات بود و مردم به اشتباهات مهم در این مفهوم اشاره می کردند ، اما هرگز نتوانستند ایرادی واقعی از آن پیدا کنند.

این پروژه در ژانویه سال 2014 بوسیله تیم اصلی متشکل از ویتالیک بوترین، میهای آلیزی، آنتونی دی یاریو، چارلز هوسکینسون، جو لوبین و گاوین وود به طور عمومی اعلام شد. بوترین همچنین اتریوم را در یک کنفرانس بیت کوین در میامی به نمایش درآورد و فقط چند ماه بعد، این تیم تصمیم گرفت تا از"اتر" به عنوان توکن اصلی حاصل از شبکه اتریوم برای تأمین بودجه این برنامه استفاده کند.

 

 

آیا اتریوم یک ارز رمزنگاری شده است؟

طبق تعریف، اتریوم یک پلتفرم نرم افزاری است که هدف آن این است که به عنوان یک اینترنت غیرمتمرکز و همچنین یک فروشگاه اپلیکیشن غیرمتمرکز عمل کند. سیستمی مانند این به ارز نیاز دارد تا بتواند منابع محاسباتی مورد نیاز برای اجرای یک برنامه یا اپلیکیشن را بپردازد. اینجاست که اتر وارد عمل می شود.

اتر یک دارایی دیجیتال است و نیازی به یک شخص ثالث برای انجام مراحل پرداخت ندارد. با این حال، فقط به عنوان یک ارز دیجیتال کار نمی کند، بلکه هدف اصلی از ساخت این ارز ایجاد انگیزه برای فعالیت شبکه بوده است. به این صورت که مانند بنزین که سوخت خودروها است اتر هم به عنوان "سوخت" برای برنامه های غیر متمرکز در داخل شبکه عمل می کند. اگر کاربری بخواهد چیزی را در یکی از برنامه های اتریوم تغییر دهد، باید کارمزدی را برای تراکنش پرداخت کند تا شبکه بتواند روند تغییر را پردازش کند. کارمزد تراکنش به طور خودکار براساس مقدارسوخت مورد نیاز برای انجام تراکنش محاسبه می شود. مقدار سوخت مورد نیاز براساس میزان انرژی و نیروی لازم برای انجام محاسبات و مدت زمان اجرای آن محاسبه می شود.

آیا اتریوم شبیه بیت کوین است؟

 

 

اتریوم و بیت کوین ممکن است از جنبه رمزارزها به نوعی شبیه به هم باشند، اما واقعیت این است که آنها دو پروژه متفاوت با اهداف کاملاً متفاوت هستند. در حالی که بیت کوین تا به امروز خود را به عنوان موفق ترین ارز دیجیتال تثبیت کرده است؛ اتریوم یک پلتفرم چند منظوره است که ارز دیجیتال آن، اتر، فقط بخشی از برنامه های قرارداد هوشمند را تشکیل می دهد.

 بیت کوین اولین ارز دیجیتال و یک سیستم انتقال پول است که با یک فناوری دفتر کل توزیع شده عمومی به نام بلاک چین ساخته شده و پشتیبانی می شود. اتریوم از طریق پروتکل اصلی منبع باز بیت کوین با تغییر در کدهای زمینه ای آن ساخته شده و قابلیت های خود را بطور قابل ملاحظه ای گسترش داده است. اتریوم یک شبکه جامع و سراسری است که شامل مرورگر اینترنت، زبان رمزگذاری و سیستم پرداخت مخصوص به خود است. از همه مهمتر، این امکان را به کاربران می دهد تا برنامه های غیرمتمرکز خود را در بلاک چین اتریوم ایجاد کنند.

حتی هنگام مقایسه جنبه رمزنگاری، به نظر می رسد این دو پروژه بسیار متفاوت هستند. به عنوان مثال، حداکثر 21 میلیون بیت کوین می تواند ایجاد شود، در حالی که عرضه اترعملا می تواند بی پایان باشد. علاوه بر این، میانگین زمان استخراج هر بلوک بیت کوین 10 دقیقه است، در حالی که در اتریوم بیش از 12 ثانیه طول نمی کشد و این به معنی تأیید سریع تر است.

تفاوت عمده دیگر آن است که این روزها استخراج موفقیت آمیز بیت کوین به مقادیر عظیمی از توان محاسباتی و نیروی برق نیاز دارد و این عمل، تنها در صورت استفاده از دستگاه های مخصوص ماینینگ امکان پذیر است. از طرف دیگر، الگوریتم اثبات کار اتریوم به گونه ای است که استخراج غیرمتمرکز توسط افراد را تشویق می کند.

شاید مهمترین تفاوت بین این دو پروژه این باشد که کد داخلی اتریوم بر اساس «ماشین تورینگ کامل» شکل گرفته، این بدان معنی است که تا زمانی که قدرت محاسباتی و زمان کافی برای انجام کار وجود داشته باشد همه چیز را می توان محاسبه کرد. بیت کوین این توانایی را ندارد. در حالی که یک کد تورینگ کامل، امکاناتی بی حد و حصر را برای کاربران اتریوم فراهم می کند، اما پیچیدگی آن نیز به معنای عوارض احتمالی امنیتی آن است.

اتریوم چگونه کار می کند؟

همانطور که قبلاً گفته شد، اتریوم مبتنی بر پروتکل و طراحی بلاک چین بیت کوین ایجاد شده است اما از آنجایی که تغییراتی در آن اعمال شده است، برنامه هایی فراتر از سیستم های پولی می تواند در آن پشتیبانی شود. تنها شباهت در دو بلاک چین این است که آنها کل تاریخچه معاملات در شبکه های مربوطه خود را ذخیره می کنند. با این حال بلاک چین اتریوم کارهای بسیار بیشتری از آن انجام می دهد. علاوه بر تاریخچه معاملات، هر گره در شبکه اتریوم باید جدیدترین حالت یا اطلاعات فعلی هر قرارداد هوشمند درون شبکه، موجودی هر کاربر و کلیه کدهای قرارداد هوشمند و مکان ذخیره شده را بارگیری کند.

در اصل، بلاک چین اتریوم را می توان به عنوان یک دستگاه حالت مبتنی بر تراکنش توصیف کرد. وقتی صحبت از علوم رایانه می شود، یک دستگاه حالت به عنوان چیزی که قادر به خواندن یک سری ورودی ها و انتقال به یک حالت جدید بر اساس آن ورودی ها است، تعریف می شود. هنگام انجام معاملات، دستگاه به حالت دیگری انتقال می یابد.

هر حالت اتریوم متشکل از میلیون ها تراکنش است. این معاملات برای ایجاد "بلوک" گروه بندی شده اند و هر بلوک به همراه بلوک های قبلی خود زنجیر شده است. اما قبل از اینکه تراکنش بتواند به دفتر کل اضافه شود، باید مورد تایید واقع شود. این فرآیند، ماینینگ یا استخراج نامیده می شود.

استخراج فرآیندی است که گروهی از گره ها قدرت محاسباتی خود را برای تکمیل چالش "اثبات کار" که اساساً یک معمای ریاضی است، اعمال می کنند. هرچه کامپیوتر آنها قدرتمندتر باشد، سریعتر می تواند معما را حل کند. پاسخ به این معما به خودی خود اثبات کار است و اعتبار یک بلوک را تضمین می کند.

 

 

بسیاری از ماینرها در سراسر جهان برای ایجاد و تایید یک بلوک با یکدیگر در رقابت هستند، زیرا هر بار که یک ماینر یک بلوک را اثبات می کند، توکن های اتر جدیدی تولید شده و به این ماینر اهدا می شود. استخراج کنندگان، ستون شبکه اتریوم هستند، زیرا آنها نه تنها معاملات و سایر عملیات درون شبکه را تأیید می کنند، بلکه توکن های جدیدی از ارز شبکه را تولید می کنند.

از اتریوم برای چه مواردی می توان استفاده کرد؟

اول از همه، اتریوم به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا برنامه های غیر متمرکز بسازند و گسترش دهند. علاوه بر این، هرگونه خدمات متمرکز می تواند با استفاده از بستر اتریوم غیرمتمرکز شود. پتانسیل پلتفرم اتریوم برای ساختن اپلیکیشن ها به غیر از خلاقیت سازندگان محدود به چیز دیگری نیست.

 

 

برنامه های غیرمتمرکز امکان تغییر رابطه بین شرکت ها و مشتریان آنها را به طور کامل دارد. این روزها سرویس های زیادی وجود دارند که هزینه های کمیسیون صرفاً برای ارائه خدمات سپردن و دسترسی کاربران برای تجارت کالا و خدمات دریافت می کنند. از طرف دیگر، بلاک چین اتریوم می تواند مشتریان را قادر سازد تا منشاء کالایی را که خریداری می کنند، ردیابی کنند. اجرای قراردادهای هوشمند می تواند تجارت امن و سریعی را برای هر دو طرف  بدون هیچ واسطه ای تضمین کند.

فناوری بلاک چین خود قابلیت تحول در خدمات مبتنی بر وب و همچنین صنایع با  فرآیندهای قراردادی طولانی مدت را دارد. به عنوان مثال، یک شرکت بیمه در ایالات متحده بیش از 7 میلیارد دلار تمایل به بیمه عمر دارد که با استفاده از بلاک چین می توان آن را به صورت عادلانه و شفاف توزیع کرد. علاوه بر این، با اجرای قراردادهای هوشمند، مشتریان می توانند با توجه به اینکه مطالبه آن ها تمامی معیارهای مورد نیاز را برآورده می کند، به سادگی ادعای بیمه خود را بصورت آنلاین ارسال کرده و یک پرداخت خودکار فوری دریافت کنند.

اساسا، بلاک چین اتریوم قادر است که اصول خود را  که شامل اعتماد، شفافیت، امنیت و کارآیی می باشد را به هر خدمات، کسب و کار یا صنعت دیگری وارد کند.

اتریوم همچنین می تواند برای ایجاد سازمان های خودمختار غیرمتمرکز (DAO)، که کاملاً شفاف و مستقل از هرگونه مداخله و بدون رهبر واحد، فعالیت می کنند، مورد استفاده قرار گیرد. DAO ها با کد برنامه نویسی و مجموعه ای از قراردادهای هوشمند که روی بلاک چین نوشته شده اند، اجرا می شوند. این کار به منظور رفع نیاز فرد یا گروهی از افراد برای کنترل متمرکز یک سازمان طراحی شده است.

DAO متعلق به افرادی است که توکن خریداری کرده اند. با این حال، مقدار توکن های خریداری شده با مالکیت سهام برابری نمی کنند. در عوض توکن ها، به مردم حق رای می دهند.

چگونه اتر به دست آوریم؟

دو روش اصلی برای به دست آوردن اتر وجود دارد: خرید و استخراج.

 

 

رایج ترین و شاید راحت ترین راه خرید اتر خرید آن در صرافی ها است. پس از خرید باید آن را در یک کیف پول ذخیره کرد که می توان از کیف پول رسمی اتریوم به نام میست (Mist) یا سایر خدمات تخصصی دیگر استفاده کرد.

از طرف دیگر، شما می توانید اتر را از طریق معاملات همتا به همتا بدست آورید و هزینه آن را با هر ارز توافق شده، از جمله بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال بپردازید. معاملات همتا به همتا در بین کاربران بیت کوین بسیار محبوب است. اما به دلیل عرضه نامحدود توکن های اتر و پلتفرم اتریوم و ناشناس بودن کامل کاربر در سیستم، اتر معمولاً از طریق صرافی ها بدست می آید.

روش دیگر دریافت توکن های اتر، استخراج آن هاست. ماینینگ اتریوم از روش اثبات کار استفاده می کند، به این معنی که ماینرها برای تأیید یک بلوک  درون شبکه، از توان محاسباتی خود برای حل یک مشکل پیچیده ریاضی کمک می گیرند. ماینرهایی که موفق می شوند این کار را با موفقیت انجام دهند پاداشی را برای هر بلوک استخراج شده دریافت می کنند.

0
آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

دیدگاه های شما

یک دیدگاه برای این پست بنویسید

پست های مشابه

آموزش خرید و فروش بیت کوین در سایت چنجینو

کاربران عزیز چنجینو از این پس میتوانید در صرافی چنجینو به صورت کاملا اتوماتیک و در سریعترین زمان ممکن به خرید و فروش بیت کوین بپردازید. با آموزش خرید و فروش بیت کوین در چنجینو با شما همراه خواهیم بود.
۱۳۹۹/۰۱/۰۹ ۰۳:۱۲

7 اشتباه رایج که تریدرهای تازه کار مرتکب می شوند

ترید (Trade) فعالیتی است که در صرافی های ارز دیجیتال برای کسب سود از طریق فرآیند خرید و فروش بیت کوین یا دیگر ارزهای دیجیتال صورت می گیرد. در این مقاله قصد داریم به اشتباهات متداولی که اکثر تریدرهای بی تجربه و تازه کار بیت کوین مرتکب می شوند، بپردازیم تا به این ترتیب اوضاع را تحت کنترل خود درآورید.
۱۳۹۸/۱۲/۲۱ ۰۷:۰۵

آموزش استفاده از کیف پول گواردا (Guarda)

کیف پول گواردا که یک کیف پول چند ارزی می باشد به‌جهت ویژگی خاص آن یعنی در اختیار قراردادن کلید خصوصی به کاربر، به یک نام برجسته در حوزه ارزهای دیجیتال تبدیل شده است.این کیف پول دارای نسخه دسکتاپ، وب، موبایل و افزونه گوگل کروم می باشد که شما می‌توانید بر حسب موارد مدنظر خود یکی از نسخه‌ها را انتخاب و آن ‌را نصب و استفاده نمایید. در این آموزش قصد داریم به معرفی نسخه دسکتاپ آن بپردازیم.
۱۳۹۸/۱۰/۰۸ ۰۱:۳۶

ارز دیجیتال چیست؟

ارز دیجیتال یا رمزارز (Cryptocurrency) در واقع یک دارایی دیجیتال است که بر پایه علم رمزنگاری ایجاد شده است. از رمزنگاری برای تامین امنیت و تایید تراکنش های مالی و همچنین ذخیره سازی ایمن ارزهای دیجیتال مورد استفاده قرار می گیرد.
۱۳۹۸/۰۹/۲۶ ۰۹:۵۱

بیت کوین چیست؟

بیت کوین یک ارز دیجیتال است که بصورت الکترونیکی مورد استفاده و توزیع قرار می گیرد. بیت کوین همچنین یک شبکه همتا به همتای غیرمتمرکز است که هیچ موسسه یا شخص واحدی آن را کنترل نمیکند. بیت کوین قابل چاپ نیست و میزان آنها بسیار محدود است.
۱۳۹۸/۰۹/۲۷ ۰۹:۳۹
چنجینو : خرید و فروش ووچر پرفکت مانی و بیت کوین
چنجینو یک سرویس برای ارائه خدمات پرداخت آنلاین و نقد کردن درآمدهای ارزی (درآمدهای برنامه نویسان، وب مستران، عکاسان و ...) برای کاربران ایرانی راه اندازی شده است تا از محدودیت های ایجاد شده در عرصه بین المللی پیش گیری به عمل آورد.

آدرس : ولیعصر نبش هتل سیمرغ

تلفکس : ۰۲۱-۴۳۸۵-۵۷۴۴

ایمیل : [email protected]

نماد ساماندهی