4 دلیل کاهش ناگهانی قیمت بیت کوین

4 دلیل کاهش ناگهانی قیمت بیت کوین

4 دلیل کاهش ناگهانی قیمت بیت کوین ۹۹/۰۴/۰۵ ۰۴:۴۸

قیمت بیت کوین به زیر 9,000 دلار کاهش یافت زیرا چندین عامل از جمله ارتباط آن با بازارهای جهانی بورس، قیمت بیت کوین را تحت فشار قرار داد.

قیمت بیت کوین در طی هفت ساعت از 9,660 دلار به زیر 9,000 دلار کاهش یافت. اکنون قیمت آن بالای 9,200 دلار می باشد. سقوط 7 درصدی در حالی صورت گرفت که 55 میلیون دلار از قراردادهای آتی خرید در صرافی بیتمکس لیکوئید شدند.

چهار عامل احتمالاً موجب کاهش ناگهانی قیمت این ارز دیجیتال شدند. این چهار مورد عبارتند از: کاهش شاخص بورس های جهانی، فشار فروش توسط ماینرها، دوره طولانی نوسانات پایین قیمت و عدم عبور پیاپی قیمت از سطح 10,000 دلار.

سقوط 7 درصدی قیمت بیت کوین در طول 17 ساعت

 نمودار سقوط 7 درصدی قیمت بیت کوین

روز بد بازارهای بورس و بیت کوین

معاملات آتی بورس دیروز شاهد فروش گسترده ای بود که در پی آن شاخص داو جونز %2.72 سقوط کرد.

کاهش قیمت بیت کوین و ارزهای دیجیتال به همراه کاهش بازارهای جهانی موضوع متداول در ماه های اخیر بوده است. به عنوان مثال، ارتباط یک ساله میان بیت کوین و شاخص S&P500 در ماه های اخیر تقریبا 40٪ افزایش یافته است.

نمودار ارتباط بیت کوین با شاخص S&P500

نمودار ارتباط بیت کوین با شاخص S&P500

تحلیلگر برجسته، فیلب فیلب (filbfilb) قبل از سقوط قیمت خاطرنشان کرده بود که از دیدگاه تکنیکال، بازار با وجود تثبیت قیمت در زیر مقاومت 10,000 دلار همچنان در بلند مدت صعودی است.

اما هشدار داد كه:

رفتار قیمت در کوتاه مدت تا حد زیادی تحت تأثیر اقتصاد کلان است؛ به خصوص که بیت کوین از حجم معاملاتی کمی برخوردار است.

ماینرها بیت کوین می فروشند

داده های مختلف ارائه شده توسط شرکت های گلاسنود (Glassnode)، کریپتو کوآنت (CryptoQuant) و بایت تری (ByteTree) نشان می دهند که ماینرها به صورت گسترده بیت کوین می فروشند. به گفته محققان گلاسنود، بیشترین میزان ورود بیت کوین به صرافی ها در 24 ژوئن مشاهده شده است.

Glassnode اعلام کرد:

دیروز ما شاهد بزرگترین فروش بیت کوین از طرف ماینرها در صرافی ها در طول بیش از یک سال گذشته بودیم. این امر در درجه اول به دلیل انتقال بیت کوین توسط یک ماینر بزرگ به صرافی بیتفینیکس (Bitfinex) است که در مجموع معادل 2,650 بیت کوین می باشد.

نمودار میزان ورود بیت کوین به صرافی ها از جانب ماینرها

نمودار میزان ورود بیت کوین به صرافی ها از جانب ماینرها

هنگامی که ماینرها شروع به فروش ذخایر بیت کوین خود می کنند (خصوصا پس از یک تنظیم سختی مهم در شبکه) بازار بیت کوین می تواند در مقابل کاهش قیمت در کوتاه مدت آسیب پذیر شود.

پیش از این، ویلی وو (Willy Woo) توضیح داد كه ماینرها یكی از دو عامل اصلی فشار فروش بیت کوین بوده اند. وو نوشت:

دو فشار فروش اصلی در بازار وجود دارد. (1) ماینرهایی که عرضه را رقیق کرده و در بازار می فروشند. (2) صرافی هایی که بیت کوین وارد بازار می کنند.

اگر ماینرها هنگامی که نوسانات قیمت در طی هفته ها کم است، ده ها میلیون دلار بیت کوین بفروشند، می توانند در یک بازه زمانی کوتاه نوسان شدید ایجاد کنند.

تغییر ناگهانی قیمت به دلیل نوسان کم 

معامله گران انتظار داشتند که قیمت بیت کوین از اواسط ماه ژوئن شاهد افزایش ناگهانی نوسانات در کوتاه مدت باشد.

بیت کوین در ماه گذشته فاقد جهش قیمت بود، در حالی که میزان قراردادهای آتی در صرافی ها همچنان افزایش یافت. این موضوع به این معنی است که تعداد زیادی از سرمایه گذاران پیش بینی کرده بودند که بیت کوین نوسان می کند، اما عدم قطعیت میان خریداران و فروشندگان سبب شد تا نوسانات کم باقی بماند.

نمودار میزان نوسانات بیت کوین در طول یک سال گذشته

نمودار میزان نوسانات بیت کوین در طول یک سال گذشته

داده های ارائه شده توسط Skew بیان می کند که نوسانات بیت کوین به 30٪ کاهش یافت که کمترین مقدار در سال جاری بوده است. سرانجام این پایداری قیمت برای اولین بار در تاریخ 12 ژوئن به پایان رسید.

عدم عبور پیاپی قیمت از مقاومت 10،000 دلار

قیمت بیت کوین برای بیشتر اوقات در ده ماه گذشته بین 6,000 دلار تا 10,000 دلار در نوسان بوده است.

سه تلاش ناموفق در عبور قیمت از سطح 10,000 دلار از ماه اکتبر تاکنون باعث شده است که پتانسیل تشکیل الگوی سه قله (triple top) در نظر گرفته شود. در صورت تحقق یافتن این الگو، قیمت بیت کوین به زیر 8,000 دلار سقوط خواهد کرد.

در عین حال، بسیاری از معامله گران به دلایل مختلف خوش بین هستند. برای مثال، تریدر ارز دیجیتال ساتوشی فلیپر (Satoshi Flipper) معتقد است حتی اگر بیت کوین در نیمه دوم سال 2020 به 7,000 دلار سقوط کند، بیت کوین برای تست 14,000 دلار به مسیر بازخواهد گشت. وی گفت:

این یک فرصت عالی است که می توانیم در قیمت 8,000 دلار، حتی 7,000 دلار قبل از پیشروی به سوی 14,000 دلار خرید کنیم... این موضوع باعث نمی شود که قیمت کمتر صعودی شود. من هنوز فکر می کنم قبل از پایان سال سطح 14,000 دلار را تست خواهیم کرد. تمام آن به بازار بورس بستگی دارد.

عوامل فاندامنتال از جمله ارتباط فعلی قیمت با بازار بورس، فروش غیر منتظره ذخایر ماینرها، ممکن است روند کوتاه مدت بیت کوین را تضعیف کند. با این وجود، در درازمدت، تحلیلگران پیش بینی می کنند روندی مثبت تا پایان سال شکل بگیرد.

منبع: cointelegraph

0
آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

دیدگاه های شما

یک دیدگاه برای این پست بنویسید

پست های مشابه

آموزش خرید و فروش بیت کوین در سایت چنجینو

کاربران عزیز چنجینو از این پس میتوانید در صرافی چنجینو به صورت کاملا اتوماتیک و در سریعترین زمان ممکن به خرید و فروش بیت کوین بپردازید. با آموزش خرید و فروش بیت کوین در چنجینو با شما همراه خواهیم بود.
۹۹/۰۱/۰۹ ۰۳:۱۲

7 اشتباه رایج که تریدرهای تازه کار مرتکب می شوند

ترید (Trade) فعالیتی است که در صرافی های ارز دیجیتال برای کسب سود از طریق فرآیند خرید و فروش بیت کوین یا دیگر ارزهای دیجیتال صورت می گیرد. در این مقاله قصد داریم به اشتباهات متداولی که اکثر تریدرهای بی تجربه و تازه کار بیت کوین مرتکب می شوند، بپردازیم تا به این ترتیب اوضاع را تحت کنترل خود درآورید.
۹۸/۱۲/۲۱ ۰۷:۰۵

آموزش استفاده از کیف پول گواردا (Guarda)

کیف پول گواردا که یک کیف پول چند ارزی می باشد به‌جهت ویژگی خاص آن یعنی در اختیار قراردادن کلید خصوصی به کاربر، به یک نام برجسته در حوزه ارزهای دیجیتال تبدیل شده است.این کیف پول دارای نسخه دسکتاپ، وب، موبایل و افزونه گوگل کروم می باشد که شما می‌توانید بر حسب موارد مدنظر خود یکی از نسخه‌ها را انتخاب و آن ‌را نصب و استفاده نمایید. در این آموزش قصد داریم به معرفی نسخه دسکتاپ آن بپردازیم.
۹۸/۱۰/۰۸ ۰۱:۳۶

بیت کوین چیست؟

بیت کوین یک ارز دیجیتال است که بصورت الکترونیکی مورد استفاده و توزیع قرار می گیرد. بیت کوین همچنین یک شبکه همتا به همتای غیرمتمرکز است که هیچ موسسه یا شخص واحدی آن را کنترل نمیکند. بیت کوین قابل چاپ نیست و میزان آنها بسیار محدود است.
۹۸/۰۹/۲۷ ۰۹:۳۹

ارز دیجیتال چیست؟

ارز دیجیتال یا رمزارز (Cryptocurrency) در واقع یک دارایی دیجیتال است که بر پایه علم رمزنگاری ایجاد شده است. از رمزنگاری برای تامین امنیت و تایید تراکنش های مالی و همچنین ذخیره سازی ایمن ارزهای دیجیتال مورد استفاده قرار می گیرد.
۹۸/۰۹/۲۶ ۰۹:۵۱
چنجینو یک سرویس برای ارائه خدمات پرداخت آنلاین و نقد کردن درآمدهای ارزی (درآمدهای برنامه نویسان، وب مستران، عکاسان و ...) برای کاربران ایرانی راه اندازی شده است تا از محدودیت های ایجاد شده در عرصه بین المللی پیش گیری به عمل آورد.

آدرس : ولیعصر نبش هتل سیمرغ

تلفکس : ۰۲۱-۴۳۸۵-۵۷۴۴

ایمیل : info@changino.com

نماد ساماندهی