چنجینو : خرید و فروش ووچر پرفکت مانی و بیت کوین
تتر یا USDT چیست؟

تتر یا USDT چیست؟

تتر یا USDT چیست؟ ۱۳۹۹/۰۷/۲۰ ۰۴:۲۱

در بازار ارزهای دیجیتال، قیمت دارایی ها با نوسانات روزانه مواجه است. این نوسانات موجب افزایش استفاده از ارزهای دیجیتال به عنوان یک دارایی سوداگرانه می شود اما استفاده از آنها را به عنوان روشی از پرداخت تا حدودی دشوار می کند.

تغییر قیمت در این بازار مانند شمشیر دو لبه می باشد. نوسانات ارزهای دیجیتال می تواند موجب سود کلان برای سرمایه گذاران شود. اما همچنین ممکن است با یک ریزش شدید، منجر به خروج گسترده سرمایه گذاران از معاملات شود.

برای آن که بتوان از ارزهای دیجیتال به صورت روزمره استفاده کرد، باید از نوسان قیمت جلوگیری کرد. ارز دیجیتال تتر به همین دلیل بوجود آمد تا به هنگام خرید به اندازه کافی پایدار مانده و با حداقل تورم، به مالکان امکان خرج کردن علاوه بر نگهداری توکن ها را فراهم کند. تتر در ساده ترین تعریف یک ارز رمزپایه با قیمت ثابت است که معادل با ارزش دلار ایالات متحده می باشد.

در این نوشته میخوانید: [ پنهان ]
 1. تتر چیست؟
 2. استیبل کوین چیست؟
 3. تاریخچه تتر
 4. ارتباط با بیتفینکس
 5. تتر چگونه کار می کند؟
 6. جنجال ها
 7. چرا تتر مهم است؟
  1. استراتژی خروج
  2. کاهش هزینه معاملاتی
  3. قابلیت انتقال
  4. پذیرش

استیبل کوین هایی مانند تتر برای معاملات روزمره لازم و ضروری هستند. بدون ثبات، فروشنده از ترس از دست دادن ارزش به دلیل نوسان قیمت، نسبت به معامله کالاها و خدمات تردید خواهد داشت. رمزارزهایی مانند بیت کوین، اتریوم و لایت کوین برای انجام تراکنش های مربوط به پرداخت آنلاین مورد استفاده قرار گرفته اند. با این وجود، به دلیل نوسانات زیاد قیمت، برای انجام انتقال های روزمره قابل اطمینان نیستند. تتر ابتدا در بلاک چین بیت کوین راه اندازی شد. سپس از طریق پروتکل لایه اومنی (Omni) به بلاک چین لایت کوین انتقال یافت.

تتر چیست؟

تتر (Tether) یا USDT یک استیبل کوین (stablecoin) می باشد که به ارزش دلار آمریکا و سایر ارزهای فیات مانند یورو و ین ژاپن وابسته است. این دارایی دیجیتال توسط شرکت Tether Limited ساخته شد و به عنوان یک توکن صادر شده در بلاک چین براساس پروتکل اومنی عمل می کند.

تتر محبوب ترین استیبل کوین تولید شده در جهان است و حتی به عنوان جایگزین دلار در صرافی های معروف مانند بیتفینکس (Bitfinex) و پولونیکس (Poloniex) استفاده می شود. به ازای هر واحد تتری که تولید می‌شود، ۱ دلار آمریکا در ذخایر بانکی نگهداری می شود که به عنوان پشتوانه این ارز دیجیتال عمل می‌کند.

همچنین بخوانید: آلتکوین (Altcoin) چیست؟

تولید ارز تتر به کاهش نوسانات ارزهای دیجیتال کمک کرده و امکان استفاده کاربران از ارزهای رمزپایه به عنوان پول فیات را فراهم می کند. بنابراین، ارزش آن در معرض تغییر نیست و همیشه معادل 1 دلار باقی می ماند. یورو که به دلیل کنترل اتحادیه اروپا درصد زیادی از بازار مالی جهان را کنترل می کند، ارز فیات دیگری است که تتر به ارزش آن وابسته می باشد.

USDT اهداف مختلفی را در بازار دنبال می کند و آن را به یک ارز دیجیتال اصلی در بسیاری از استراتژی های سرمایه گذاران تبدیل کرده است. شاید تصور بازار کریپتو بدون تتر غیرممکن باشد، اما همیشه وضع بدین صورت نبوده است. پروژه تتر جنجال های زیادی را پشت سر گذاشت تا در جایگاه بالای بازار ارزهای دیجیتال قرار گیرد.

امروزه، تتر به تأمین نقدینگی و مقاومت در برابر نوسانات بازار کمک می کند. تتر توانایی انجام این کار را دارد زیرا به عنوان استیبل کوین شناخته می شود.

تتر چیست؟

استیبل کوین چیست؟

استیبل کوین ها ابزارهای بلاک چینی هستند که ارزش آنها وابسته به کالاهای خارجی است.

مزایایی که این کوین ها به بازار وارد می آورند، انکارناپذیر است. ثبات آنها کمک می کند تا نوسان ارزهای رمزپایه به طور کامل کاهش یابد. سرمایه گذاران از استیبل کوین ها به عنوان راهی برای فرار از بازارهای نزولی بدون تبدیل سرمایه به ارزهای فیات، استفاده می کنند.

در اکثر استیبل کوین ها، ارزش توکن به یک ارز فیات وابسته است. در مورد تتر، ارزش آن برگرفته از قیمت دلار آمریکا است. در اصل، ارزش 1 USDT برابر با 1 دلار است.

امروزه چندین استیبل کوین فیات وجود دارد. علاوه بر این، استیبل کوین هایی وجود دارند که تقریباً به هر کالای اصلی متصل هستند. کوین هایی که به ارزش طلا، الماس و حتی روغن بستگی دارند.

تاریخچه تتر

داستان تتر با پروژه Realcoin آغاز شد. وایت پیپر Realcoin در ژوئیه 2014 منتشر شد. این وایت پیپر پس از انتشار، سر و صدایی در جامعه ارزهای دیجیتال ایجاد کرد. ناشران این مقاله از معتبرترین نام ها در بازار کریپتو هستند. در این وایت پیپر به طور مشخص از براک پیرس (Brock Pierce)، ریو کالینز (Reeve Collins) و کریگ سلارز (Craig Sellars) به عنوان بنیانگذاران Realcoin نام برده شده است.

جالب اینجاست که نام Realcoin خیلی زود تغییر یافت. در نوامبر 2014، در یک استارت آپ در سانتا مونیکا تصمیم گرفته شد که عنوان جدیدی را برای این کوین انتخاب کنند. قابل ذکر است که تتر با سه رویکرد وارد بازار شد.

این پلتفرم به عنوان بخشی از استراتژی خود، سه ارز باثبات را معرفی کرد. اولین کوین USTether بود. این کوین نسبتی یک به یک با دلار آمریکا دارد. دومین کوین به یورو متصل است و آخرین کوین مبتنی بر ین ژاپن است.

ارتباط با بیتفینکس

تتر و بیتفینکس

بیتفینکس (Bitfinex) اولین صرافی بود که تتر را در ژانویه 2015 وارد پلتفرم خود کرد. این استیبل کوین بلافاصله به موفقیت زیادی دست یافت. در نتیجه، بیتفینکس به صرافی پیشرو در زمینه معاملات تتر تبدیل شد.

تتر اولین استیبل کوین در بازار بود و رشد بی سابقه آن با نگرانی زیادی همراه شد. این نگرانی ها باعث شد تا پژوهشگران به تحقیق درباره ارتباط تتر و بیتفینکس بپردازند.

در سال 2017، گروهی از محققان کنسرسیوم بین المللی روزنامه نگاران مقاله ای ​​را منتشر کردند. این مقاله برخی از بزرگترین ترس های موجود در آن زمان بازار را تأیید می کرد. این اسناد نشان داد که تتر و بیتفینکس ساختار مدیریتی و شرکتی یکسانی دارند.

پژوهشگران متوجه شدند که هر دو نهاد مدیر عامل اجرایی، مدیر ارشد مالی، مدیر ارشد استراتژی و مشاور عمومی یکسانی را در اسناد شرکت خود فهرست کرده اند. فیلیپ پاتر (Philip Potter) بنیانگذار تتر و فارغ التحصیل دانشگاه ییل، عملیات اصلی بیتفینکس را نیز برعهده دارد. این اسناد حاکی از آن بود که چرا اکثر حساب های تتر از صرافی بیتفینکس وارد بازار شدند.

تتر چگونه کار می کند؟

ممکن است به نظر ساده برسد که یک ارز دیجیتال به قیمت یک دارایی در دنیای واقعی متصل باشد. با این حال، این کار به دلایل زیادی دشوار است. برای تحقق این امر، شرکت Tether Limited مستقر در هنگ کنگ در ابتدا ادعا می کرد که به ازای هر تتر صادر شده، این شرکت مقدار معادل دلار ذخیره شده را در اختیار دارد.

همزمان با صدور میلیاردها USDT، این اظهارات تحت بررسی جدی قرار گرفت.

ارز دیجیتال USDT در ابتدا در لایه اومنی، بستری بر روی بلاک چین بیت کوین، توزیع شد. به عنوان یک قاعده کلی، هر تراکنش اومنی در یک تراکنش بیت کوین با هش مشابه ثبت می شود.

تتر اکنون در بلاک چین‌هایی از جمله اتریوم، لایت کوین، ترون و الگورند هم عرضه می‌شود. همه این تغییرات به امنیت بیشتر تتر کمک می کند و نشانه سازگاری در بازار است.

جنجال ها

در نوامبر سال 2017 و پس از انجام یک هارد فورک، گفته شد که 31 میلیون دلار تتر هک شده است. در ژانویه 2018، این رمزارز با مشکل دیگری مواجه شد زیرا برخی از نهادهای نظارتی مدعی شدند که حسابرسی لازم برای اطمینان از ذخایر دلار این کوین هرگز انجام نگرفته است. در عوض، این سازمان پس از حکم احضاریه نهادهای نظارتی اعلام کرد که در حال جدا شدن از شرکت حسابرسی است. نگرانی ها در مورد اتهام به عدم شفافیت و ذخایر کافی برای پشتیبانی از کوین توسط شرکت تتر افزایش یافته بود.

جنجال های تتر

در آوریل 2019، لتیتیا جیمز (Letitia James)، دادستان کل نیویورک، iFinex شرکت مادر Tether Limited را به پنهان کردن ضرر 850 میلیون دلاری از مشتریان و سرمایه گذاران خود متهم کرد. در پرونده های دادگاه آمده است که این مقدار از پول بدون قرارداد یا توافق نامه برای رسیدگی به درخواست های برداشت مشتریان، به یک شرکت پانامایی به نام Crypto Capital Corp پرداخت شده است. گفته می شود که بیتفینکس حداقل 700 میلیون دلار از ذخایر نقدی تتر را برای پنهان کردن این موضوع برداشت کرده است.

در بیانیه ای، این شرکت ها گفتند:

 این پرونده با سوء نیت نوشته شده و پر از ادعاهای دروغ است. اتفاقاً برعکس به ما اطلاع داده شده است که این مقدار از سرمایه بزرگ گم نشده اند بلکه در واقع آنها توقیف شده است. ما فعالانه در تلاشیم تا از حقوق خود استفاده کنیم و این سرمایه را آزاد کنیم. متأسفانه، به نظر می رسد دفتر دادستان کل نیویورک قصد دارد این تلاش ها را به ضرر مشتریان ما جلوه دهد.

چرا تتر مهم است؟

تتر یکی از رایج ترین ارزهای رمزپایه در بازار است. این استیبل کوین انعطاف پذیری بیشتری را برای سرمایه گذاران فراهم می کند زیرا به عنوان جایگزین دلار در بسیاری از صرافی های محبوب عمل می کند. اکنون به برخی از مزیت های تتر می پردازیم:

چرا تتر مهم است؟

استراتژی خروج

نوسانات بازار یکی از نگرانی های عمده در بخش رمزنگاری است. وقتی خرس ها شروع به تسخیر بازار می کنند، سرمایه گذاران فقط چند گزینه برای انتخاب دارند. آنها می توانند سرمایه خود را بفروشند و دوباره به فیات تبدیل کنند. این فرآیند زمانبر است و بیشترین کارمزد ممکن را در بر دارد. یا می توانند در این بازار خرسی باقی بمانند و متحمل ضرر و زیان شوند. تتر انتخاب سوم را به این بازار اضافه کرد. تبدیل به تتر و جلوگیری از کارمزدها و نوسانات.

کاهش هزینه معاملاتی

از آنجا که تتر یکی دیگر از دارایی های بلاک چین است، تبدیل از بیت کوین یا هر ارز رمزنگاری شده دیگری به تتر به آسانی مبادله بیت کوین با اتریوم است. این تبدیل راهی بدون هزینه معاملاتی را برای سرمایه گذاران فراهم کرد تا از نوسانات جلوگیری کنند و در بازار کریپتو باقی بمانند.

همچنین بخوانید: ییلد فارمینگ (Yield farming) در دیفای چیست؟

قابلیت انتقال

همانند اکثر ارزهای دیجیتال، تتر توانایی ایجاد انقلاب در سیستم های معاملات بین المللی را دارد. USDT بدون نیاز به تبدیل وجوه یا پرداخت هزینه انتقال اضافی در سراسر جهان قابل ارسال است. نکته مهم این است که ارسال تتر  به آسانی انتقال بیت کوین در سطح جهانی است.

مهمتر اینکه، تتر انتقال وجه نقد را به پول دیجیتالی تسهیل می کند. این یک امر اساسی در برخی مناطق جهان است. به یاد داشته باشید که در برخی از مناطق تبدیل ارز دیجیتال به ارز فیات کار دشواری است. برای همه این مناطق، تتر یک جایگزین هوشمند است.

پذیرش

در همین راستا، تتر موجب افزایش نقدینگی در صرافی ها شده است. این توکن به صرافی ها امکان می دهد تا از معامله مستقیم با ارز فیات صرف نظر کنند. به این ترتیب، صرافی ها می توانند میزان مقررات KYC و AML را که پلتفرم آنها باید برآورده کند، کاهش دهند.

پس از سال ها موفقیت در بازار، هیچ کس نمی تواند نقش مهمی که تتر بر عهده دارد، کتمان کند. امروزه تعداد استیبل کوین ها افزایش یافته است. با این حال، تتر اولین استیبل کوینی بود که این انقلاب را آغاز کرد. به همین دلیل، تتر شایسته تقدیر است.

0
آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

دیدگاه های شما

یک دیدگاه برای این پست بنویسید

پست های مشابه

آموزش خرید و فروش بیت کوین در سایت چنجینو

کاربران عزیز چنجینو از این پس میتوانید در صرافی چنجینو به صورت کاملا اتوماتیک و در سریعترین زمان ممکن به خرید و فروش بیت کوین بپردازید. با آموزش خرید و فروش بیت کوین در چنجینو با شما همراه خواهیم بود.
۱۳۹۹/۰۱/۰۹ ۰۳:۱۲

7 اشتباه رایج که تریدرهای تازه کار مرتکب می شوند

ترید (Trade) فعالیتی است که در صرافی های ارز دیجیتال برای کسب سود از طریق فرآیند خرید و فروش بیت کوین یا دیگر ارزهای دیجیتال صورت می گیرد. در این مقاله قصد داریم به اشتباهات متداولی که اکثر تریدرهای بی تجربه و تازه کار بیت کوین مرتکب می شوند، بپردازیم تا به این ترتیب اوضاع را تحت کنترل خود درآورید.
۱۳۹۸/۱۲/۲۱ ۰۷:۰۵

ارز دیجیتال چیست؟

ارز دیجیتال یا رمزارز (Cryptocurrency) در واقع یک دارایی دیجیتال است که بر پایه علم رمزنگاری ایجاد شده است. از رمزنگاری برای تامین امنیت و تایید تراکنش های مالی و همچنین ذخیره سازی ایمن ارزهای دیجیتال مورد استفاده قرار می گیرد.
۱۳۹۸/۰۹/۲۶ ۰۹:۵۱

بیت کوین چیست؟

بیت کوین یک ارز دیجیتال است که بصورت الکترونیکی مورد استفاده و توزیع قرار می گیرد. بیت کوین همچنین یک شبکه همتا به همتای غیرمتمرکز است که هیچ موسسه یا شخص واحدی آن را کنترل نمیکند. بیت کوین قابل چاپ نیست و میزان آنها بسیار محدود است.
۱۳۹۸/۰۹/۲۷ ۰۹:۳۹

معرفی سایت کوین مارکت کپ (CoinMarketCap)

کوین مارکت کپ یکی از معروف ترین و معتبرترین منابع برای مشاهده قیمت های لحظه ای و اطلاعات آماری و معاملاتی ارزهای دیجیتال در سراسر دنیا می باشد که محبوبیت بسیاری را در میان سرمایه گذاران و تریدرها کسب کرده است. استفاده از این داده ها، برای مقایسه ارزش رمزارزهای مختلف و تشخیص کوین های آینده دار از کوین های اسکم و نامطلوب ضروری است.
۱۳۹۸/۱۱/۲۷ ۰۶:۵۰
چنجینو : خرید و فروش ووچر پرفکت مانی و بیت کوین
چنجینو یک سرویس برای ارائه خدمات پرداخت آنلاین و نقد کردن درآمدهای ارزی (درآمدهای برنامه نویسان، وب مستران، عکاسان و ...) برای کاربران ایرانی راه اندازی شده است تا از محدودیت های ایجاد شده در عرصه بین المللی پیش گیری به عمل آورد.

آدرس : ولیعصر نبش هتل سیمرغ

تلفکس : ۰۲۱-۴۳۸۵-۵۷۴۴

ایمیل : [email protected]

نماد ساماندهی