چنجینو : خرید و فروش ووچر پرفکت مانی و بیت کوین
هش ریت (Hash Rate) یا نرخ هش چیست؟

هش ریت (Hash Rate) یا نرخ هش چیست؟

هش ریت (Hash Rate) یا نرخ هش چیست؟ ۱۳۹۹/۰۸/۰۱ ۰۷:۳۲

هش ریت (hashrate) یا نرخ هش میزان سرعتی است که یک ماینر قادر به انجام محاسبات هش می شود. در زمینه بیت کوین و ارزهای رمزپایه، نرخ هش نشان دهنده کارایی و عملکرد یک ماشین استخراج است. در واقع نرخ هش مشخص می کند که یک دستگاه استخراج در هنگام تلاش برای محاسبه هش یک بلاک معتبر با چه سرعتی کار می کند.

به طور خلاصه، روند استخراج یا ماینینگ نیاز به تلاش بسیار برای هشینگ دارد تا زمانی که یک هش معتبر تولید شود. به عبارت دیگر، ماینر بیت کوین برای تولید هش نیاز به اجرای گروهی از داده ها از طریق تابع هش دارد.

ماینرها با استفاده از قدرت پردازش دستگاه استخراج خود شبکه را به صورت ایمن نگه داشته، تمام تراکنش های بیت کوین را ثبت کرده و در ازای تلاش های خود پاداش دریافت می کنند.

در این نوشته میخوانید: [ پنهان ]
 1. هشینگ به چه معناست؟
 2. آیا هش ریت فقط مربوط به بیت کوین می شود؟
 3. اندازه گیری نرخ هش و واحدهای آن
 4. ارتباط میان هش ریت، پاداش استخراج و سختی شبکه
 5. تأثیر مصرف برق بر سودآوری استخراج

هرچه هش ریت دستگاه ماینینگ بیت کوین بالاتر باشد، بیت کوین بیشتری استخراج خواهد شد. اما چنانچه هش ریت کل شبکه بیت کوین بالاتر باشد، به این معنی است که ماینرهای بیشتری وجود دارند و در نتیجه استخراج بیت کوین دشوارتر می گردد. از طریق نرخ هش می توان میزان سلامت شبکه بیت کوین را بررسی کرد.

اگر میزان هش ریت شبکه زیاد باشد، برای بیت کوین مناسب است، زیرا باعث امنیت بیشتر شبکه می شود. کسی که می خواهد به شبکه بیت کوین حمله کند حداقل به 51٪ از تمام هش ریت موجود در جهان نیاز دارد. این امر با وجود فعالیت میلیون ها دستگاه استخراج، بسیار محال است.

همچنین اگر این دستگاه ها توسط افراد مختلف در کشورهای متفاوت کار کنند، خاموش شدن کل شبکه بسیار سخت خواهد شد.

همچنین بخوانید: استخر استخراج (Mining Pool) در بیت کوین و ارزهای دیجیتال چیست؟

هشینگ به چه معناست؟

استخراج بیت کوین کمی شبیه به لاتاری است. تقریباً هر 10 دقیقه یکبار، کد بیت کوین رقمی را برای هدف ایجاد می کند که دستگاه های ماینینگ سعی می کنند آن را پیدا کنند. به طور معمول ما این یافته را بلاک بعدی می نامیم. به روند هش شدن بلاک‌ها نیز هشینگ (Hashing) می‌گویند.

هر کدام از ماینرها که اول از همه رقم هدف گذاری شده را حدس بزنند، پاداش استخراج را دریافت می کنند. در حال حاضر این پاداش، 6.25 بیت کوین به ازای هر بلاک استخراج شده است. ماینرها همچنین از افراد برای ارسال بیت کوین به یکدیگر کارمزد تراکنش دریافت می کنند.

درست مثل برنده شدن در لاتاری، شانس انتخاب هش مناسب بسیار کم است. با این حال، ماینرهای مدرن بیت کوین یک مزیت بزرگ نسبت به شخصی که به دنبال برنده شدن در لاتاری است دارند. ماینرها می توانند حدس های بسیار زیادی بزنند. تریلیون ها در هر ثانیه. هر حدس معادل یک هش است و تعداد حدس هایی که ماینر می تواند بزند هش ریت آن می باشد.

آیا هش ریت فقط مربوط به بیت کوین می شود؟

خیر. سایر ارزهای رمزپایه، مانند اتریوم که برای پشتیبانی و امنیت شبکه های خود از استخراج استفاده می کنند، با هش ریت اندازه گیری می شوند. با این حال، کوین های مختلف الگوریتم های ماینینگ متفاوتی دارند، به این معنی که احتمال یافتن کد توسط دستگاه استخراج، ثبت بلاک در بلاک چین و دریافت پاداش، در هر ارز دجیتال با دیگری متفاوت است.

ما می توانیم میزان هش ریت را میان دو ارز رمزنگاری شده مختلف مقایسه کنیم. شبکه بیت کوین قدرت محاسبات بسیار بیشتری نسبت به مجموع سایر ارزهای دیجیتال دارد. به همین دلیل بیت کوین پایدارترین و ایمن ترین ارز دیجیتال است.

الگوریتمی که ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) برای بیت کوین ایجاد کرد، SHA-256 نام دارد. بنابراین هنگامی که در مورد هش ریت شبکه بیت کوین یا دستگاه استخراج بیت کوین صحبت می کنیم، در واقع بحث درباره ظرفیت اجرای الگوریتم SHA-256 است. متداول ترین روش برای اندازه گیری آن هش بر ثانیه می باشد.

اندازه گیری نرخ هش و واحدهای آن

برای محاسبه نرخ هش، از واحد هش بر ثانیه (h/s) استفاده می شود. این واحد، سرعت پردازش ماینر را نشان می دهد و با استفاده از پیشوندهای SI مانند کیلو، مگا، گیگا، ترا، پتا و اگزا شمارش می شود.

به عنوان مثال:

 • 1 کیلو هش بر ثانیه (Kh / s 1) = هزار هش بر ثانیه (1,000 h/s)
 • 1 مگا هش بر ثانیه (1  Mh/s) = یک میلیون هش بر ثانیه (1،000،000 h / s)
 • 1 گیگا هش بر ثانیه (1 Gh / s) = یک میلیارد هش بر ثانیه (1،000،000،000 h / s)
 • 1 ترا هش بر ثانیه (1 Th / s) = یک تریلیون هش بر ثانیه (1،000،000،000،000 h / s)
 • 1 پتا هش بر ثانیه (1 Ph / s) = یک کوادریلیون هش بر ثانیه (1،000،000،000،000،000،000 h / s)
 • 1 اگزا هش بر ثانیه (1 Eh / s) = یک کوئینتیلیون هش بر ثانیه (1،000،000،000،000،000،000،000 h / s)

نکته مهم دیگر آن است که مقدار نرخ هش با توجه به ارز دیجیتال و دستگاه یا تجهیزات مورد استفاده برای استخراج آن متفاوت است. رمزارزهای مختلف قدرت هش مشابهی ندارند.

ارتباط میان هش ریت، پاداش استخراج و سختی شبکه

هش ریت، پاداش ماینر و سختی شبکه سه عامل کاملا وابسته به یکدیگرند. هرچه سختی شبکه بیت کوین افزایش یابد، به هش ریت بیشتری برای استخراج یا یافتن بلاک ها نیاز است و در نتیجه ماینرها علاوه بر پاداش بلاک که در حال حاضر 6.25 است، کارمزدهای تراکنش دریافت می کنند.

جالب این است که سختی شبکه بیت کوین به دلیل پیوستن بیشتر ماینرها به شبکه افزایش می یابد و بنابراین قدرت هش لازم است که افزایش یابد (یعنی برای یافتن راه حل در هر ثانیه باید حدس های محاسباتی بیشتری زده شود).

این ارتباط جالب در پروتکل بیت کوین به گونه ای اعمال شده است که میانگین زمان بلاک بر روی 10 دقیقه باقی خواهد ماند.

پس از خواندن این مقاله، برخی از شما شاید مایل به استخراج بیت کوین باشید اما باید این نکته را در نظر بگیرید که ماینینگ بیت کوین عملی بسیار پرهزینه و پر مصرف است که از عهده هر کسی برنمی آید. این امر مستلزم تهیه سخت افزارهای گران قیمت، پرداخت هزینه های هنگفت برق و دانش کافی درباره امور رایانه ای است.

تأثیر مصرف برق بر سودآوری استخراج

از آنجا که قدرت هش به عملکرد رایانه های مورد استفاده در استخراج بستگی دارد، بسیاری از ماینرها در تجهیزات قدرتمند سرمایه گذاری می کنند تا شانس بیشتری برای هش ریت بالاتر داشته باشند. این دستگاه ها گران هستند و همچنین برای اجرای فعالیت های خود مقادیر زیادی برق مصرف می کنند.

پیش از این، ماینرها می توانستند با استفاده از رایانه ها و کارت های گرافیک معمولی ارزهای دیجیتال بدست آورند. با این حال، با افزایش محبوبیت بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال، بسیاری از ماینرها با دستگاه های استخراج جدید و قدرتمندتری مانند «مدارهای مجتمع با کاربرد خاص» (ASIC) به این رقابت پیوسته اند.

این عوامل باعث شد نرخ هش بیت کوین بلافاصله افزایش یابد و در نهایت زمینه را برای افزایش سطح دشواری استخراج نیز فراهم شود. این امر، به نوبه خود، ماینرها را قادر می سازد تا درآمد بیشتری کسب کنند. با این حال، با افزایش سختی استخراج، انرژی بیشتری توسط این دستگاه ها مصرف می شود. بنابراین، درصد مصرف برق نیز افزایش می یابد.

0
آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

دیدگاه های شما

یک دیدگاه برای این پست بنویسید

پست های مشابه

آموزش خرید و فروش بیت کوین در سایت چنجینو

کاربران عزیز چنجینو از این پس میتوانید در صرافی چنجینو به صورت کاملا اتوماتیک و در سریعترین زمان ممکن به خرید و فروش بیت کوین بپردازید. با آموزش خرید و فروش بیت کوین در چنجینو با شما همراه خواهیم بود.
۱۳۹۹/۰۱/۰۹ ۰۳:۱۲

7 اشتباه رایج که تریدرهای تازه کار مرتکب می شوند

ترید (Trade) فعالیتی است که در صرافی های ارز دیجیتال برای کسب سود از طریق فرآیند خرید و فروش بیت کوین یا دیگر ارزهای دیجیتال صورت می گیرد. در این مقاله قصد داریم به اشتباهات متداولی که اکثر تریدرهای بی تجربه و تازه کار بیت کوین مرتکب می شوند، بپردازیم تا به این ترتیب اوضاع را تحت کنترل خود درآورید.
۱۳۹۸/۱۲/۲۱ ۰۷:۰۵

آموزش استفاده از کیف پول گواردا (Guarda)

کیف پول گواردا که یک کیف پول چند ارزی می باشد به‌جهت ویژگی خاص آن یعنی در اختیار قراردادن کلید خصوصی به کاربر، به یک نام برجسته در حوزه ارزهای دیجیتال تبدیل شده است.این کیف پول دارای نسخه دسکتاپ، وب، موبایل و افزونه گوگل کروم می باشد که شما می‌توانید بر حسب موارد مدنظر خود یکی از نسخه‌ها را انتخاب و آن ‌را نصب و استفاده نمایید. در این آموزش قصد داریم به معرفی نسخه دسکتاپ آن بپردازیم.
۱۳۹۸/۱۰/۰۸ ۰۱:۳۶

ارز دیجیتال چیست؟

ارز دیجیتال یا رمزارز (Cryptocurrency) در واقع یک دارایی دیجیتال است که بر پایه علم رمزنگاری ایجاد شده است. از رمزنگاری برای تامین امنیت و تایید تراکنش های مالی و همچنین ذخیره سازی ایمن ارزهای دیجیتال مورد استفاده قرار می گیرد.
۱۳۹۸/۰۹/۲۶ ۰۹:۵۱

بیت کوین چیست؟

بیت کوین یک ارز دیجیتال است که بصورت الکترونیکی مورد استفاده و توزیع قرار می گیرد. بیت کوین همچنین یک شبکه همتا به همتای غیرمتمرکز است که هیچ موسسه یا شخص واحدی آن را کنترل نمیکند. بیت کوین قابل چاپ نیست و میزان آنها بسیار محدود است.
۱۳۹۸/۰۹/۲۷ ۰۹:۳۹
چنجینو : خرید و فروش ووچر پرفکت مانی و بیت کوین
چنجینو یک سرویس برای ارائه خدمات پرداخت آنلاین و نقد کردن درآمدهای ارزی (درآمدهای برنامه نویسان، وب مستران، عکاسان و ...) برای کاربران ایرانی راه اندازی شده است تا از محدودیت های ایجاد شده در عرصه بین المللی پیش گیری به عمل آورد.

آدرس : ولیعصر نبش هتل سیمرغ

تلفکس : ۰۲۱-۴۳۸۵-۵۷۴۴

ایمیل : [email protected]

نماد ساماندهی