چنجینو : خرید و فروش ووچر پرفکت مانی و بیت کوین
استیبل کوین (stablecoin) چیست و چه انواعی دارد؟

استیبل کوین (stablecoin) چیست و چه انواعی دارد؟

استیبل کوین (stablecoin) چیست و چه انواعی دارد؟ ۱۳۹۹/۰۸/۱۸ ۰۸:۰۴

استیبل کوین ها (Stablecoins) ارزهای دیجیتال باثباتی هستند که ارزش آنها معمولا به ارزهای فیات مانند دلار یا یورو وابسته است. استیبل کوین ها با حفظ ثبات قیمت این امکان را برای کاربران فراهم می کنند که به راحتی و با سرعت زیاد از این دارایی برای پرداخت های روزمره در سراسر جهان استفاده کنند.

ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین و اتریوم به نوسانات زیاد و بی ثباتی قیمت مشهور هستند. فناوری بلاک چین هنوز بسیار جدید است و بازارهای ارز دیجیتال نسبتاً کوچک هستند. این واقعیت که ارزش یک رمزارز به هیچ دارایی وابسته نیست از دیدگاه بازار آزاد جالب است، اما از لحاظ قابلیت استفاده و کاربردپذیری می تواند با چالش هایی مواجه شود.

در این نوشته میخوانید: [ پنهان ]
  1. انواع استیبل کوین ها
    1. با پشتوانه ارز فیات
    2. با پشتوانه ارز دیجیتال
    3. الگوریتمی
  2. استیبل کوین های معروف
  3. مزایا و معایب استیبل کوین ها
  4. سخن پایانی

ارزهای رمزپایه به عنوان واسطه انجام مبادلات از دیدگاه فناوری بسیار عالی هستند. با این حال، نوسانات شدید قیمت آنها موجب سرمایه گذاری های پر ریسکی شده است؛ بنابراین برای انجام پرداخت مناسب نیستند. هنگامی که یک تراکنش انجام می شود، ارزش کوین ها می تواند به میزان قابل توجهی بیشتر یا کمتر از زمان ارسال آنها شود.

اما استیبل کوین ها با چنین مشکلی مواجه نیستند. این نوع از ارزهای دیجیتال به ارزش ارز فیات یا سایر دارایی های مهم مرتبط هستند و به دقت از قیمت آنها تبعیت می کنند. به همین ترتیب، آنها به عنوان دارایی امن و قابل اطمینان در بازارهای پرنوسان عمل می کنند. استیبل کوین ها معمولا دارای وثیقه هستند یعنی مجموع تعداد ارزهای دیجیتال باثبات در گردش توسط دارایی های ذخیره شده پشتیبانی می‌شوند.

روش های مختلفی وجود دارد که از طریق آن یک استیبل کوین می تواند ثبات قیمت خود را حفظ کند. در این مقاله، ما در مورد برخی از مکانیسم های استفاده شده، مزایا و محدودیت های آنها بحث خواهیم کرد.

همچنین بخوانید: تتر یا USDT چیست؟

انواع استیبل کوین ها

استیبل کوین ها به چند دسته تقسیم می شوند. هر کدام از آنها به روش های مختلفی به پشتوانه خود وابسته هستند. در زیر به برخی از رایج ترین انواع استیبل کوین ها می پردازیم.

با پشتوانه ارز فیات

محبوب ترین استیبل کوین نوعی است که مستقیماً توسط ارز فیات با نسبت 1 به 1 پشتیبانی می شود. به این معنا که ۱ دلار استیبل کوین معادل ۱ دلار ارز فیات است. یک نهاد مرکزی (یا بانک) مقداری از ارز فیات را ذخیره کرده و سپس به نسبت آن مقدار متناسبی از توکن را صادر می کند.

به عنوان مثال، شرکت صادرکننده ممکن است یک میلیون دلار نگه دارد و در عوض یک میلیون توکن توزیع کند که ارزش هر واحد آن یک دلار می باشد. کاربران می توانند بطور آزادانه به معامله با این ارزها بپردازند همانطور که با توکن ها یا ارزهای رمزپایه دیگر این کار را انجام می دهند. در هر زمان که دارندگان استیبل کوین ها بخواهند می توانند آن را فروخته و دوباره به ارز فیات دلار تبدیل کنند.

بدیهی است که در ارزهای با پشتوانه فیات به دلیل ذخیره فیات توسط یک نهاد مرکزی درجات بالایی از ریسک وجود دارد که نمی توان آن را کاهش داد: در نهایت باید به نهاد صادر کننده توکن اعتماد کرد. هیچ راهی برای کاربر وجود ندارد که بتواند اطمینان حاصل کند که آیا شرکت صادر کننده ارزهای فیات را ذخیره می کند یا خیر. در بهترین حالت، شرکت تولید کننده می تواند تلاش کند تا جایی که ممکن است در هنگام انتشار حسابرسی، شفافیت داشته باشد.

با پشتوانه ارز دیجیتال

در این نوع از استیبل کوین ها از ارز دیجیتال به عنوان پشتوانه استفاده می شود. اما از آنجا که ارزهای رمزنگاری شده دیجیتالی هستند، قراردادهای هوشمند صدور ارزها را کنترل می کنند.

استیبل کوین های با پشتوانه ارز دیجیتال نیاز به اعتماد را به حداقل می رسانند، اما باید توجه داشت که سیاست های پولی توسط رأی دهندگان به عنوان بخشی از سیستم حاکمیت آنها تعیین می شود. این بدان معناست که شما به یک سازمان صادر کننده اعتماد نمی کنید، اما اطمینان دارید که همه شرکت کنندگان در شبکه همیشه در جهت منافع کاربران عمل خواهند کرد.

برای بدست اوردن این نوع از استیبل کوین، کاربران ارز دیجیتال خود را در یک قرارداد قفل می کنند. این قرارداد، توکن صادر می کند. کاربران مدتی بعد برای بازپرداخت پشتوانه خود، استیبل کوین هایی را به همان قرارداد (همراه با هر گونه سود) پرداخت می کنند.

مکانیسم های پشتوانه استیبل کوین ها براساس طراحی هر سیستم متفاوت است. به طور کلی ترکیب نظریه بازی و الگوریتم های درون زنجیره ای شرکت کنندگان را در حفظ ثبات قیمت تشویق می کند.

الگوریتمی

استیبل کوین های الگوریتمی توسط ارز فیات یا ارز رمزپایه پشتیبانی نمی شوند. درعوض، وابستگی آنها کاملاً توسط الگوریتم ها و قراردادهای هوشمندی که عرضه توکن های ایجاد شده را مدیریت می کنند، حاصل می شود. از لحاظ عملکرد، سیاست های پولی آنها تقریبا همان روشی است که بانک های مرکزی برای مدیریت ارزهای ملی از آن استفاده می کنند.

در سیستم الگوریتمی در صورتی که ارزش توکن کمتر از قیمت ارز فیات شود، عرضه توکن کاهش خواهد یافت. اگر قیمت از ارزش پول فیات فراتر رود، توکن های جدیدی برای کاهش ارزش استیبل کوین وارد بازار می شوند.

ممکن است این دسته از توکن ها را که به عنوان استیبل کوین های بدون پشتوانه شناخته می شوند را شنیده باشید. اما این نام از نظر فنی نادرست است، زیرا آنها دارای پشتوانه هستند - البته نه مانند دو روش قبلی. در مورد رویداد قوی سیاه، استیبل کوین های الگوریتمی ممکن است نوعی استخر پشتوانه برای کنترل حرکت های بی ثبات بازار داشته باشند.

همچنین بخوانید: توکن (Token) چیست و چه انواعی دارد؟

استیبل کوین های معروف

استیبل کوین های دارای پشتوانه فیات در عمل رایج ترین نوع هستند. تتر (USDT)، ترو یو اس دی (TUSD)، پاکسوس استاندارد (PAX) و یو اس دی کوین (USDC) از این قبیل هستند.

بایننس دو استیبل کوین دارد که از طریق ارز فیات پشتیبانی می شوند. بایننس یو اس دی (BUSD) که به دلار آمریکا مرتبط است و بایننس جی بی پی (BGBP) که پوند انگلیس را دنبال می کند.

بیت شرز یو اس دی (Bitshares USD) و دای (DAI) کوین هایی با پشتوانه ارز دیجیتال هستند، در حالی که کاربون (Carbon) و بیسیس (Basis) که اکنون از بین رفته است، نمونه هایی از استیبل کوین های الگوریتمی هستند.

این لیست کامل نیست. بازار ارزهای دیجیتال باثبات گسترده می باشد. این گستردگی با وجود افزایش صدها پروژه استیبل کوین مشهود است.

مزایا و معایب استیبل کوین ها

مهم ترین مزیت استیبل کوین ها پتانسیل استفاده از آنها به عنوان واسطه برای انجام مبادلات روزمره است. این ویژگی ارزهای رمزپایه را تکمیل می کند. به دلیل نوسانات بالا، ارزهای رمزپایه قادر به استفاده گسترده در پرداخت های روزمره نیستند.  ارزهای دیجیتال باثبات با ارائه سطحی بالاتر از پیش بینی و ثبات، این مشکل را حل می کنند.

استیبل کوین ها ممکن است بتوانند به عنوان دارایی امن در مقابل نوسانات شدید، در ایجاد ارتباط ارزهای دیجیتال با بازارهای مالی سنتی نقش داشته باشند. در شرایط فعلی، این دو بازار به عنوان اکوسیستم های جداگانه تعامل بسیار کمی باهم دارند. در صورتی که ارزهای دیجیتال باثبات تر شوند، به احتمال زیاد شاهد افزایش استفاده از آنها در بازارهای وام و اعتبار خواهیم بود. این بازارها تاکنون منحصراً تحت تسلط دولت ها بوده اند.

علاوه بر کارایی استیبل کوین ها در تراکنش های مالی، تریدرها و سرمایه گذاران می توانند از آن در پرتفوی خود استفاده کنند. اختصاص درصد مشخصی از سبد پرتفوی به استیبل کوین ها راهی موثر برای کاهش ریسک کلی بازار است. در عین حال ذخیره استیبل کوین ها برای خرید سایر ارزهای دیجیتال هنگام کاهش قیمت، می تواند یک استراتژی موثر باشد. به همین ترتیب، این کوین ها می توانند برای "قفل کردن" سودهای حاصل از افزایش قیمت، بدون نیاز به پرداخت پول استفاده شوند.

با وجود پتانسیل استیبل کوین ها در حمایت از پذیرش گسترده ارزهای رمزپایه، هنوز با محدودیت های خاصی روبرو هستند. استیبل کوین های با پشتوانه ارز فیات کمتر از ارزهای دیجیتال معمولی غیرمتمرکز هستند، زیرا برای نگهداری دارایی های پشتیبانی کننده خود به یک نهاد مرکزی نیاز دارند. در مورد کوین های با پشتوانه ارز دیجیتال و الگوریتمی، کاربران باید به جامعه بزرگتر (و کد منبع) اعتماد کنند تا از ماندگاری سیستم ها اطمینان حاصل شود. این نوع از استیبل کوین ها فناوری های جدیدی هستند، بنابراین برای رشد به مدتی زمان نیاز دارند.

سخن پایانی

اگرچه ارزهای باثبات معایبی دارند اما یکی از اجزای مهم بازار ارزهای دیجیتال می باشند. از طریق سازوکارهای مختلف، این ارزهای دیجیتال می توانند در قیمت های تعیین شده کم و بیش ثابت بمانند. این امر به آنها امکان می دهد تا نه تنها به عنوان واسطه مبادلات، بلکه به عنوان دارایی امن برای تریدرها و سرمایه گذاران قابل اعتماد باشند.

در حالی که این نوع ارز دیجیتال در ابتدا به منظور ارائه ابزاری کارآمد برای مدیریت ریسک معامله گران طراحی شده بود، روشن است که کاربردهای آن بیش از انجام معاملات می باشد. آنها ابزاری قدرتمند هستند که می توانند موجب گسترش فضای ارزهای دیجیتال شده و به عنوان جایگزین در مواردی که ارزهای بی ثبات مناسب نیستند، استفاده شود.

0
آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

دیدگاه های شما

یک دیدگاه برای این پست بنویسید

پست های مشابه

آموزش خرید و فروش بیت کوین در سایت چنجینو

کاربران عزیز چنجینو از این پس میتوانید در صرافی چنجینو به صورت کاملا اتوماتیک و در سریعترین زمان ممکن به خرید و فروش بیت کوین بپردازید. با آموزش خرید و فروش بیت کوین در چنجینو با شما همراه خواهیم بود.
۱۳۹۹/۰۱/۰۹ ۰۳:۱۲

7 اشتباه رایج که تریدرهای تازه کار مرتکب می شوند

ترید (Trade) فعالیتی است که در صرافی های ارز دیجیتال برای کسب سود از طریق فرآیند خرید و فروش بیت کوین یا دیگر ارزهای دیجیتال صورت می گیرد. در این مقاله قصد داریم به اشتباهات متداولی که اکثر تریدرهای بی تجربه و تازه کار بیت کوین مرتکب می شوند، بپردازیم تا به این ترتیب اوضاع را تحت کنترل خود درآورید.
۱۳۹۸/۱۲/۲۱ ۰۷:۰۵

ارز دیجیتال چیست؟

ارز دیجیتال یا رمزارز (Cryptocurrency) در واقع یک دارایی دیجیتال است که بر پایه علم رمزنگاری ایجاد شده است. از رمزنگاری برای تامین امنیت و تایید تراکنش های مالی و همچنین ذخیره سازی ایمن ارزهای دیجیتال مورد استفاده قرار می گیرد.
۱۳۹۸/۰۹/۲۶ ۰۹:۵۱

بیت کوین چیست؟

بیت کوین یک ارز دیجیتال است که بصورت الکترونیکی مورد استفاده و توزیع قرار می گیرد. بیت کوین همچنین یک شبکه همتا به همتای غیرمتمرکز است که هیچ موسسه یا شخص واحدی آن را کنترل نمیکند. بیت کوین قابل چاپ نیست و میزان آنها بسیار محدود است.
۱۳۹۸/۰۹/۲۷ ۰۹:۳۹

معرفی سایت کوین مارکت کپ (CoinMarketCap)

کوین مارکت کپ یکی از معروف ترین و معتبرترین منابع برای مشاهده قیمت های لحظه ای و اطلاعات آماری و معاملاتی ارزهای دیجیتال در سراسر دنیا می باشد که محبوبیت بسیاری را در میان سرمایه گذاران و تریدرها کسب کرده است. استفاده از این داده ها، برای مقایسه ارزش رمزارزهای مختلف و تشخیص کوین های آینده دار از کوین های اسکم و نامطلوب ضروری است.
۱۳۹۸/۱۱/۲۷ ۰۶:۵۰
چنجینو : خرید و فروش ووچر پرفکت مانی و بیت کوین
چنجینو یک سرویس برای ارائه خدمات پرداخت آنلاین و نقد کردن درآمدهای ارزی (درآمدهای برنامه نویسان، وب مستران، عکاسان و ...) برای کاربران ایرانی راه اندازی شده است تا از محدودیت های ایجاد شده در عرصه بین المللی پیش گیری به عمل آورد.

آدرس : ولیعصر نبش هتل سیمرغ

تلفکس : ۰۲۱-۴۳۸۵-۵۷۴۴

ایمیل : [email protected]

نماد ساماندهی