چنجینو : خرید و فروش ووچر پرفکت مانی و بیت کوین
لایت کوین چیست و چگونه کار می کند؟

لایت کوین چیست و چگونه کار می کند؟

لایت کوین چیست و چگونه کار می کند؟ ۱۳۹۸/۱۱/۰۸ ۱۲:۵۲

حدود 180 ارز بین المللی شناخته شده در جهان وجود دارد، از طلای ساموآ گرفته تا کیات میانمار. دقیقاً مانند ارزهای سنتی، ارزهای دیجیتال متعددی نیز وجود دارند. از آنجا که بیت کوین اولین ارز دیجیتال ابداع شده است، توانسته همه تبلیغات عمومی را به دست آورد، اما در مقابل ده ها گزینه جایگزین رقابت می کند. یکی از آنها لایت کوین (litecoin) است. در این راهنما، قصد داریم نگاه عمیقی به لایت کوین بیندازیم.

لایت کوین چیست؟

لایت کوین یک ارز دیجیتال همتا به همتا است که کوین ها را بر اساس یک پروتکل رمزنگاری متن باز ایجاد و انتقال می دهد. لایت کوین از ارز دیجیتال معروف بیت کوین الهام گرفته شده است و هدف از ساخت آن ایجاد تغییراتی مثبت نسبت به بیت کوین است؛ از جمله بهبود زمان لازم برای تأیید یک تراکنش در بلاک چین.

تاریخچه پیدایش لایت کوین

در حالی که هویت خالق بیت کوین، ساتوشی ناکاموتو همچنان مجهول است، خالق لایت کوین، چارلی لی (Charlie Lee) در رسانه های اجتماعی بسیار فعال است. چارلی لی یک کارمند سابق گوگل است که چشم انداز ایجاد نسخه سبک تر بیت کوین را در سر داشت.

 

 

در حالی که بیت کوین به عنوان "طلا" و یک اندوخته با ارزش برای اهداف بلند مدت دیده می شد، لایت کوین به عنوان "نقره" و وسیله ای برای تراکنش های ارزان تر و اهداف روزمره تلقی می شد. در 7 اکتبر 2011، لایت کوین از طریق یک شبکه متن باز در گیت هاب (GitHub) منتشر شد. شبکه لایت کوین در 13 اکتبر 2011 رسما شروع به کار کرد. لایت کوین بطور اساسی یک فورک از کلاینت مرکزی بیت کوین می باشد.

مقایسه میان لایت کوین و بیت کوین

اگر واقعاً می خواهیم لایت کوین را درک کنیم، مقایسه آن با بیت کوین یک اصل ضروری است. بنابراین، برخی از تفاوت های اساسی که آن را از بیت کوین جدا می کند چیست؟ با ما همراه باشید تا به بررسی یک به یک آن ها بپردازیم.

 

 

استخراج لایت کوین

یکی از اساسی ترین و فنی ترین تفاوت های میان این دو ارز دیجیتال، روش استخراج آن ها است. با این حال، هر دوی آن ها از مکانیزم اجماع اثبات کار استفاده می کنند.

ماینرها از قدرت محاسباتی خود برای حل معادله های  بسیار سخت رمزنگاری شده استفاده می کنند. حل معادله لازم است که بسیار سخت باشد؛ چرا که اگر ساده باشد، در آن صورت ماینرها بلاک های ماینینگ را حفظ کرده و کل بیت کوین عرضه شده را تخلیه می کنند.

با این حال، اگرچه بخش حل معادله دشوار است، بررسی این مسئله که آیا راه حل این معادله صحیح است یا نه باید ساده باشد.

به طور خلاصه، اثبات کار بایستی دو ویژگی زیر را داشته باشد:

  • حل معادلات و گرفتن راه حل باید سخت باشد.
  • بررسی اینکه آیا راه حل صحیح است یا نه باید آسان باشد.

اما نکته مهم این است که بیت کوین و لایت کوین با رویکردی متفاوت از هم ماینینگ را انجام می دهند.

بیت کوین برای استخراج از الگوریتم هشینگ SHA-256 استفاده می کند. مدت ها قبل، ماینرها متوجه شدند که می توانند با پیوستن به یکدیگر و تشکیل استخرهای استخراج از طریق پردازش موازی، قدرت استخراج خود را افزایش دهند.

در پردازش موازی، دستورالعمل های برنامه بین چندین پردازنده تقسیم می شود. با انجام این کار، زمان اجرای آن برنامه بسیار کاهش می یابد و این اساساً کاری است که استخرهای استخراج انجام می دهند.

مسائل SHA-256 به قدرت پردازش زیادی احتیاج دارند و همین مساله باعث ظهور مدارهای مجتمع ویژه ای با نام ASIC شدند. تنها هدفی که این ASICها دنبال می کنند، استخراج بیت کوین است.

این استخرهای استخراج در واقع دارای نیروگاه کامل از ASIC هایی هستند که به طور خاص برای استخراج بیت کوین طراحی شده اند.

استخراج، همانطور که در ابتدا توسط ساتوشی تصور می شد، قرار بود یک فرایند بسیار دموکراتیک باشد. ایده این بود که هر شخص عادی بتواند جلوی لپ تاپ خود بنشیند و با تبدیل شدن به یک ماینر، به فرآیند سیستم کمک کند. با این حال، با افزایش نیروگاه های ASIC، افراد ​​عادی فرصتی برای رقابت با شرکت های بزرگ ندارند.

علاوه بر این میزان برقی که از طریق ماینینگ اتلاف می شود، بسیار زیاد است.

بنابراین، برای مقابله با این مسائل، لایت کوین از الگوریتم Scrypt استفاده می کند.

اسکریپت (Scrypt) چیست؟

الگوریتم اسکریپت در واقع از الگوریتم SHA-256 استفاده می کند اما محاسبات آن بسیار سریالی تر از SHA-256 در بیت کوین است. به همین ترتیب، موازی کردن محاسبات در آن امکان پذیر نیست.

فرض کنید ما دو فرآیند A و B داریم.

در بیت کوین، این امکان برای ASIC ها فراهم است که A و B را بطور همزمان از طریق موازی کردن آن ها انجام دهند.

با این حال، در لایت کوین، شما باید به ترتیب A و سپس B را انجام دهید. اگر سعی کنید آنها را موازی کنید، حافظه مورد نیاز بیش از حد دستکاری می شود.

اسکریپت، "مسئله سخت حافظه" نامیده می شود زیرا عامل اصلی محدود کننده ماینینگ، قدرت پردازش نیست بلکه حافظه است. درست به همین دلیل است که موازی ‌سازی به یک مساله چالش برانگیز تبدیل می‌شود. اجرای عمل پردازش با ۵ حافظه در حالت موازی، نیازمند ۵ برابر حافظه بیشتر است. مطمئناً اکنون می توان دستگاه هایی تولید کرد که دارای حافظه زیادی هستند، اما دو عامل پرداختن به این مقصود را کاهش می دهد:

  • افراد عادی می توانند به جای استفاده از ASIC های فوق پیشرفته، با خرید کارت های حافظه روزانه ساده به رقابت بپردازند.
  • حافظه، نسبت به تراشه های هشینگ SHA-256 خیلی گرانتر است.

اسکریپت عمدا طوری طراحی شده تا اطمینان حاصل شود که ماینینگ تا حد امکان قابل دسترس و همگانی باشد. با این حال، شرکت هایی مانند "Zeus"" و ""Flower Technology" موفق به ساخت ASIC های اسکریپت شده اند. متأسفانه این به معنای از بین رفتن رویای همگانی کردن ماینینگ است.

 

 

سرعت تراکنش لایت کوین

میانگین سرعت استخراج هر بلاک در لایت کوین 2.5 دقیقه  می باشد درحالی که این سرعت در بیت کوین 10 دقیقه است.

این ویژگی برای آن دسته از تریدرهایی که باید روزانه معاملات زیادی انجام دهند بسیار مفید است. با استفاده از لایت کوین، آنها می توانند دو تأیید را در مدت 5 دقیقه دریافت کنند در حالی که تنها یک تأیید در بیت کوین حداقل 10 دقیقه زمان می برد.

یکی دیگر از مزیت های زمان تشکیل سریعتر بلاک، تغییر در پاداش های ماینر است. از آنجایی که زمان بین ایجاد بلاک ها بسیار اندک است، ماینرهای بیشتری می توانند بلاک ها را استخراج کرده و پاداش های ماینینگ را بدست آورند. این بدان معناست که پاداش های ماینینگ در لایت کوین باید از نظر تئوری توزیع بیشتری داشته و در نتیجه غیرمتمرکزتر شود.

با این حال، سرعت بیشتر تراکنش معایبی را نیز با خود به همراه دارد.

از آنجا که زمان ایجاد بلاک بسیار کم است، منجر به تشکیل بلاک های اورفان بیشتر می شود.

بلاک های اورفان (orphaned blocks) چیست؟

ماینینگ از هر نظر رقابت بین ماینرها می باشد. تعدادی از ماینرها و استخرهای استخراج تمام تلاش خود را می کنند تا بلاک بعدی را به زنجیره اضافه کنند. در برخی موارد ممکن است بیش از یک ماینر بلاکی را که باید به زنجیره اضافه شود، پیدا کند.

در چنین شرایطی، شبکه تصمیم می گیرد که کدام بلاک را در مرحله بعد اضافه کند. سپس بلاک دیگر که به زنجیره اضافه نشده به بلاک " اورفان " تبدیل می شود، یعنی بلاکی کاملاً موثق که هیچ تراکنشی در آن انجام نمی شود.

در لایت کوین، از آنجا که فاصله زمانی بین ایجاد بلاک ها بسیار کم است، احتمال استخراج بلاک های یتیم بصورت فزاینده ای افزایش می یابد.

با وجود اینکه لایت کوین به طور خاص برای حجم دادن به معاملات ساخته شده بود، هنوز هم فشار شدیدی به بلاک چین وارد می شد؛ تا اینکه لایت کوین با معرفی سگویت (Segwit) این مشکل را تا حد زیادی حل کرد.

سگویت فرآیندی است که با حذف داده های امضا از جزئیات تراکنش، اندازه بلاک را در یک بلاک چین افزایش می دهد. هنگامی که بخش های معینی از تراکنش حذف می شود، فضا یا ظرفیت مورد نیاز را برای اضافه کردن تراکنش های بیشتر به زنجیره آزاد می کند.

واژه سگویت از دو کلمه "Segregate" به معنای جداسازی و witnesses"" به معنای شاهدان یا همان امضاهای تراکنش تشکیل یافته است. از این رو، به طور کلی، به معنای جداسازی امضاهای تراکنش می باشد.

لایت کوین از طریق اجرای سگویت، بار موجود در بلاک چین را به میزان قابل توجهی کاهش داده است.

بنابراین با برداشتن داده های امضاء از معاملات، با یک تیر دو نشان زده شد؛ هم فضای درون بلاک ها خالی تر شد و هم انجام معاملات برای عموم آسان تر شد.

 

 

مبادلات اتمی (Atomic Swaps) لایت کوین

یکی از جالب ترین ویژگی هایی که لایت کوین معرفی کرده است، "مبادله اتمی" است.

مبادله اتمی تبادل متقابل کوین ها را بدون نیاز به شخص ثالث امکان پذیر می کند. به عنوان مثال اگر آلیس 1 بیت کوین داشته باشد و در عوض 100 لایت کوین بخواهد، معمولاً برای انجام این کار باید به صرافی مراجعه کرده و هزینه مشخصی را پرداخت کند. حال فرض کنید باب 100 لایت کوین داشته باشد، با استفاده از مبادلات اتمی آن ها می توانند بدون مراجعه به صرافی و پرداخت هزینه های غیر ضروری تراکنش، به راحتی کوین های خود را به یکدیگر مبادله کنند!

 

 

چگونه می توان لایت کوین به دست آورد؟

اگر تاکنون از ارزهای رمزنگاری شده استفاده نکرده باشید، ممکن است برایتان جای سوال باشد که چگونه می توان این نوع کوین را بدست آورد.

دو روش عمده برای به دست آوردن لایت کوین وجود دارد. روش اول خرید آن از طریق صرافی های معتبر و روش دوم از طریق استخراج است. اگر به دنبال دریافت پاداش و جایزه هستید، استخراج می تواند گزینه خوبی برایتان باشد اما اگر می خواهید فقط تجربه ای را در زمینه ارزهای دیجیتال داشته باشید یا دارایی های فعلی خود را گسترش دهید، می توانید تصمیم به خرید بگیرید.

لایت کوین کجا ذخیره می شود؟

به دلیل گسترده تر شدن استفاده از لایت کوین، راه های متنوعی برای ذخیره آن وجود دارد. اگر می خواهید مقادیر زیادی لایت کوین ذخیره کنید بهترین انتخاب برای شما همیشه کیف پول سخت افزاری است؛ مانند کیف پول های "Ledger Nano S" یا "Trezor". اگر قصد دارید به طور مرتب به معامله بپردازید و روزانه از آن استفاده کنید، گزینه های مناسب تری نیز وجود دارد. می توانید از کیف پول رسمی دسکتاپ برای ویندوز، مک و لینوکس بهره ببرید. اگر خیلی مشغول و در رفت و آمد هستید، احتمالاً به کیف پول های موبایلی مانند "Jaxx" یا "LoafWallet" نیازمندید.

0
آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

دیدگاه های شما

یک دیدگاه برای این پست بنویسید

پست های مشابه

آموزش خرید و فروش بیت کوین در سایت چنجینو

کاربران عزیز چنجینو از این پس میتوانید در صرافی چنجینو به صورت کاملا اتوماتیک و در سریعترین زمان ممکن به خرید و فروش بیت کوین بپردازید. با آموزش خرید و فروش بیت کوین در چنجینو با شما همراه خواهیم بود.
۱۳۹۹/۰۱/۰۹ ۰۳:۱۲

7 اشتباه رایج که تریدرهای تازه کار مرتکب می شوند

ترید (Trade) فعالیتی است که در صرافی های ارز دیجیتال برای کسب سود از طریق فرآیند خرید و فروش بیت کوین یا دیگر ارزهای دیجیتال صورت می گیرد. در این مقاله قصد داریم به اشتباهات متداولی که اکثر تریدرهای بی تجربه و تازه کار بیت کوین مرتکب می شوند، بپردازیم تا به این ترتیب اوضاع را تحت کنترل خود درآورید.
۱۳۹۸/۱۲/۲۱ ۰۷:۰۵

آموزش استفاده از کیف پول گواردا (Guarda)

کیف پول گواردا که یک کیف پول چند ارزی می باشد به‌جهت ویژگی خاص آن یعنی در اختیار قراردادن کلید خصوصی به کاربر، به یک نام برجسته در حوزه ارزهای دیجیتال تبدیل شده است.این کیف پول دارای نسخه دسکتاپ، وب، موبایل و افزونه گوگل کروم می باشد که شما می‌توانید بر حسب موارد مدنظر خود یکی از نسخه‌ها را انتخاب و آن ‌را نصب و استفاده نمایید. در این آموزش قصد داریم به معرفی نسخه دسکتاپ آن بپردازیم.
۱۳۹۸/۱۰/۰۸ ۰۱:۳۶

ارز دیجیتال چیست؟

ارز دیجیتال یا رمزارز (Cryptocurrency) در واقع یک دارایی دیجیتال است که بر پایه علم رمزنگاری ایجاد شده است. از رمزنگاری برای تامین امنیت و تایید تراکنش های مالی و همچنین ذخیره سازی ایمن ارزهای دیجیتال مورد استفاده قرار می گیرد.
۱۳۹۸/۰۹/۲۶ ۰۹:۵۱

بیت کوین چیست؟

بیت کوین یک ارز دیجیتال است که بصورت الکترونیکی مورد استفاده و توزیع قرار می گیرد. بیت کوین همچنین یک شبکه همتا به همتای غیرمتمرکز است که هیچ موسسه یا شخص واحدی آن را کنترل نمیکند. بیت کوین قابل چاپ نیست و میزان آنها بسیار محدود است.
۱۳۹۸/۰۹/۲۷ ۰۹:۳۹
چنجینو : خرید و فروش ووچر پرفکت مانی و بیت کوین
چنجینو یک سرویس برای ارائه خدمات پرداخت آنلاین و نقد کردن درآمدهای ارزی (درآمدهای برنامه نویسان، وب مستران، عکاسان و ...) برای کاربران ایرانی راه اندازی شده است تا از محدودیت های ایجاد شده در عرصه بین المللی پیش گیری به عمل آورد.

آدرس : ولیعصر نبش هتل سیمرغ

تلفکس : ۰۲۱-۴۳۸۵-۵۷۴۴

ایمیل : [email protected]

نماد ساماندهی