چنجینو : خرید و فروش ووچر پرفکت مانی و بیت کوین
راهنمای کامل کیف پول ارزهای دیجیتال

راهنمای کامل کیف پول ارزهای دیجیتال

راهنمای کامل کیف پول ارزهای دیجیتال ۱۳۹۹/۰۱/۰۳ ۱۲:۲۳

از این راهنمای ساده و جامع می توانید برای یادگیری کیف پول ارزهای دیجیتال، نحوه کارکرد آنها و یافتن بهترین های موجود در بازار استفاده کنید.

کیف پول ارز دیجیتال چیست؟

کیف پول ارز دیجیتال نرم افزاری است که کلیدهای خصوصی و عمومی را ذخیره کرده و با بلاک چین های مختلف مرتبط می باشد تا کاربران بتوانند ارز دیجیتال خود را ارسال و یا دریافت کنند و بر حساب مالی خود مدیریت داشته باشند. اگر می خواهید از بیت کوین یا هر رمزارز دیگری استفاده کنید، در اینصورت به یک کیف پول دیجیتالی نیاز خواهید داشت.

نحوه عملکرد کیف پول های ارز دیجیتال

میلیون ها نفر از کیف پول های ارز دیجیتال استفاده می کنند. با این حال اشتباهات زیادی در مورد نحوه عملکرد آنها وجود دارد. برخلاف کیف پول های جیبی و سنتی، کیف پول های دیجیتالی ارز را ذخیره نمی کنند. در واقع، ارزها در هیچ مکان مشخصی ذخیره نمی شوند و یا در مکانی به هر شکل فیزیکی وجود ندارند. تمام آنچه که وجود دارد، سوابق معاملات ذخیره شده در بلاک چین می باشد.

 

 

هنگامی که شخصی بیت کوین یا هر نوع ارز دیجیتال دیگری برای شما ارسال می کند، در واقع مالکیت کوین ها را به آدرس کیف پول شما انتقال می دهد. برای اینکه بتوانید آن کوین ها را خرج کرده و قفل حساب خود را باز کنید، کلید خصوصی که در کیف پول شما ذخیره شده باید با آدرس عمومی ارزی که به آن اختصاص داده شده است، مطابقت داشته باشد. اگر کلیدهای عمومی و خصوصی مطابقت داشته باشند، مقدار حساب شما در کیف پولتان افزایش می یابد و بر همین اساس نیز از مقدار حساب فرستنده کاسته می شود. در این میان هیچ مبادله ای میان کوین های واقعی صورت نمی گیرد. این تراکنش صرفاً بوسیله تاریخچه ثبت تراکنش در بلاک چین و تغییر مقدار حساب در کیف پول ارز دیجیتال شما انجام می شود.

انواع مختلف کیف پول های دیجیتالی

کیف پول های مختلفی وجود دارند که روش های متفاوتی را برای ذخیره و دسترسی به ارز دیجیتال شما ارائه می دهند. کیف پول ها را می توان به سه دسته مجزای نرم افزاری، سخت افزاری، و کاغذی تقسیم بندی کرد. کیف پول نرم افزاری می تواند به صورت دسکتاپ، موبایل یا آنلاین باشد.

 

 

دسکتاپ: این نوع از کیف پول ها در رایانه های شخصی یا لپ تاپ ها دانلود و نصب می شوند. آن ها فقط از طریق رایانه ای که بوسیله آن دانلود شده اند، قابل دسترس هستند. کیف پول های دسکتاپ یکی از بالاترین سطوح امنیتی را دارند با این حال اگر رایانه شما هک یا ویروسی شود، احتمال اینکه تمام دارایی خود را از دست بدهید وجود دارد.

آنلاین: این کیف پول‌ها در بستری آنلاین اجرا می شوند و از هر دستگاه متصل به اینترنت و در هر مکانی قابل دسترس هستند. در حالی که دسترسی به این کیف پول ها راحت تر است اما کلیدهای خصوصی شما به صورت آنلاین ذخیره شده و توسط شخصی ثالث کنترل می شوند. این موجب می شود که کیف پول شما در برابر هک و سرقت آسیب پذیرتر شود.

موبایل: این کیف پول ها در تلفن همراه شما اجرا شده و بسیار مفید می باشند زیرا می توان از آنها در هر مکانی استفاده کرد. به دلیل محدود بودن فضای موجود در موبایل، کیف پول های موبایل معمولاً بسیار کوچکتر و ساده تر از کیف پول های دسکتاپ هستند.

سخت افزاری: با کیف پول های نرم افزاری متفاوت هستند زیرا کلیدهای خصوصی کاربر را در یک دستگاه سخت افزاری مانند USB ذخیره می کنند. اگرچه کیف پول های سخت افزاری معاملات را بصورت آنلاین انجام می دهند، اما به صورت آفلاین ذخیره می شوند و امنیت بیشتری را به همراه می آورند. کیف پول های سخت افزاری می توانند با چندین رابط تحت وب سازگار باشند و از ارزهای مختلف پشتیبانی کنند؛ این بستگی به تصمیم شما دارد که از کدام یک استفاده کنید. علاوه بر این، انجام تراکنش هم آسان است. کاربران به سادگی دستگاه خود را به هر رایانه یا دستگاه دارای اینترنت متصل می کنند، یک پین را وارد کرده، ارز را ارسال و سپس تأیید می کنند. کیف پول های سخت افزاری باعث می شوند تا بتوانید به راحتی معامله کنید و در عین حال پول خود را به صورت آفلاین و به دور از خطر نگه دارید.

کاغذی: استفاده از این کیف پول بسیار آسان است و از امنیت بسیار بالایی برخوردار می باشد. از روی نام این‌گونه کیف پول‌ها می‌توان حدس زد که آنها کلیدهای عمومی و خصوصی شما هستند که روی کاغذ چاپ‌شده‌اند؛ اما در واقع این کیف پول‌ها نرم‌افزارهایی هستند که برای تولید امن کلیدها و چاپ آنها بر روی کاغذ به‌کار می‌روند. استفاده از این نوع کیف پول ها نسبتاً ساده است. انتقال بیت کوین یا هر ارز دیگر به کیف پول کاغذی شما، با انتقال از کیف پول نرم افزاری خود به آدرس عمومی نشان داده شده در کیف پول کاغذی شما انجام می شود. از طرف دیگر، اگر می خواهید پول خود را خرج کنید، تنها کاری که باید انجام دهید انتقال از کیف پول کاغذی خود به کیف پول نرم افزاری شما است. این فرآیند، هم می تواند به صورت دستی با وارد کردن کلیدهای خصوصی و هم با اسکن کد QR روی کیف پول کاغذی، انجام شود.

آیا کیف پول های ارز دیجیتال امن هستند؟

امنیت این کیف پول‌ها دارای درجه ‌بندی‌ مختلف است. میزان امنیت آن ها به نوع کیف پول مورد استفاده شما (دسکتاپ، موبایل، آنلاین، کاغذی، سخت افزاری) و ارائه دهنده خدمات آن بستگی دارد. یک سرور تحت وب به نسبت نمونه‌های آفلاین از امنیت کمتری برخوردار است. کیف پول های آنلاین به دلیل آنلاین بودنشان می توانند در معرض آسیب های موجود در شبکه و هکرها قرار گیرند. از طرف دیگر، کیف پول های آفلاین قابل هک نیستند زیرا به شبکه آنلاین وصل نمی شوند و برای امنیت به شخص ثالث اعتماد نمی کنند.

اگرچه تجربه ثابت کرده که کیف پول های آنلاین آسیب پذیرترین نوع کیف پول ها و مستعد حملات هکرها می باشند، اما اقدامات احتیاطی و امنیتی لازم در هنگام استفاده از هر کیف پولی نیاز به رعایت و پیاده سازی دارد. به خاطر داشته باشید که مهم نیست از کدام کیف پول استفاده می کنید، گم کردن کلیدهای خصوصی باعث می شود که پول خود را به طور کامل از دست بدهید. به همین ترتیب، اگر کیف پول شما هک شود یا پول را به کلاهبرداری بفرستید، هیچ راهی برای باز پس گیری پول از دست رفته یا برگشت تراکنش وجود ندارد. شما باید احتیاط کنید و بسیار مراقب باشید!

 

 

  • از کیف پول خود نسخه پشتیبان تهیه کنید. فقط مقادیر کمی از ارز خود را برای استفاده روزمره بصورت آنلاین، در رایانه یا تلفن همراه خود ذخیره کنید و بخش اعظم بودجه خود را در یک محیط با امنیت بالا نگه دارید. انتخاب فضای ذخیره سازی سرد یا آفلاین برای تهیه نسخه پشتیبان مانندLedger Nano یا کیف پول کاغذی یا USB از شما در برابر خرابی های احتمالی رایانه محافظت می کند و به شما این امکان را می دهد که  کیف پول خود را در صورت گم شدن یا سرقت بازیابی کنید. هر چند از شما در برابر هکرهای سمج و حریص محافظت نخواهد کرد. واقعیت این است، اگر شما تصمیم بگیرید که از یک کیف پول آنلاین استفاده کنید، همواره خطراتی وجود دارد که نمی توان برای همیشه در برابر آنها محافظت کرد.
  • نرم افزار خود را به روز رسانی کنید. نرم افزار خود را به روز نگه دارید تا آخرین پیشرفت های امنیتی را در دسترس داشته باشید. شما باید نه تنها نرم افزار کیف پول خود بلکه نسخه رایانه یا موبایل خود را به روز نگه دارید.
  • لایه های امنیتی بیشتری اضافه کنید. هرچه لایه های امنیتی بیشتر باشد، بهتر است. از جمله این راهکار ها می تواند تنظیم گذرواژه‌های طولانی و پیچیده و تنظیم رمزعبور برای برداشت، باشد. از کیف پول هایی استفاده کنید که از اعتبار و شهرت بالایی برخوردارند و لایه های امنیتی اضافی مانند تأیید هویت دو مرحله ای و الزامات اضافی برای کد پین (هر بار که برنامه کیف پول باز شود) فراهم می کنند. همچنین می توانید از کیف پول‌هایی باقابلیت چند امضایی (Multi-sig) استفاده کنید. یک کیف پول چند امضایی قبل از انجام تراکنش به اجازه کاربر نیاز دارد.

کیف پول تک ارزی یا چند ارزی؟

اگرچه بیت کوین تاکنون شناخته شده ترین و محبوب ترین ارز دیجیتال موجود بوده است، اما صدها ارز دیجیتال جدید ظهور کرده اند که هریک دارای اکوسیستم و زیرساخت های متمایز و منحصر به خود هستند. اگر علاقه دارید از انواع ارزهای رمزپایه استفاده کنید، خبر خوب این است که نیازی نیست برای هر ارز، کیف پول جداگانه نصب کنید. به جای استفاده از یک کیف پول ارز دیجیتال که فقط از یک ارز واحد پشتیبانی می کند، راحت تر و مناسب تر است که از کیف پولی استفاده کنید که قابلیت پشتیبانی از چندین ارز را داشته باشد.

 آیا کارمزدی برای انجام تراکنش ها وجود دارد؟

به طور کلی، کارمزدهای تراکنش تنها بخش کوچکی از دستمزد بانک های سنتی را تشکیل می دهند. گاهی اوقات نیاز است برای انواع خاصی از تراکنش ها به ماینرهای شبکه کارمزدی به عنوان هزینه پردازش پرداخت شود، در حالی که برخی معاملات به هیچ وجه کارمزدی ندارند. همچنین این امکان نیز وجود دارد که کارمزد مختص به خود را ایجاد کنید. در بعضی موارد، اگر کارمزد کمی را تعیین کنید، ممکن است معامله شما در اولویت پایینی قرار گیرد و شاید لازم باشد ساعت ها یا حتی روزها منتظر بمانید تا معامله تأیید شود. اگر تمایل دارید که تراکنش خود را به سرعت تکمیل و تأیید کنید، باید مقدار مبلغ پرداختی خود را افزایش دهید. از هر کیف پولی که استفاده کنید، کارمزدهای تراکنش موردی نیستند که باید درباره آن نگران باشید. شما یا کارمزدهای ناچیز تراکنش را پرداخت خواهید کرد یا کارمزد مورد نظرخود را انتخاب می کنید و یا هیچ هزینه ای پرداخت نمی کنید.

آیا کیف پول های ارز دیجیتال ناشناس هستند؟

 

 

هم بله و هم خیر. کیف پول ها وابسته به نام کاربریتان هستند. در شرایطی که کیف پول ها به هویت واقعی یک کاربر مربوط نیستند، همه معاملات به صورت عمومی و دائمی در بلاک چین ذخیره می شوند. نام یا آدرس شخصی شما در بلاک چین ثبت نمی شود، اما داده هایی مانند آدرس کیف پول شما می توانند از چند طریق ردیابی شوند. راه‌هایی برای بالا بردن میزان ناشناس بودنتان وجود دارد ولی هیچ‌گاه به‌صورت کامل نمی‌توانید هویتتان را مخفی کنید.

کدام کیف پول ارز دیجیتال بهترین انتخاب است؟

لیستی ناتمام از این کیف پول ها در اختیار شماست. قبل از انتخاب کیف پول، باید توجه داشته باشید که برای چه منظوری قصد استفاده از آن را دارید.

  • آیا نیاز دارید که هر روز ارزهای دیجیتال بخرید یا تنها میخواهید آن ها را بخرید و برای یک سرمایه گذاری مدتی نگه دارید؟
  • آیا قصد استفاده از چندین ارز را دارید یا تنها یک ارز؟
  • آیا فقط از خانه نیاز به دسترسی به کیف پول دیجیتالی خود دارید یا در همه جا؟

مدتی وقت بگذارید تا نیازهای خود را ارزیابی کنید و سپس مناسب ترین کیف پول را برای خود انتخاب کنید.

0
آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

دیدگاه های شما

یک دیدگاه برای این پست بنویسید

پست های مشابه

آموزش خرید و فروش بیت کوین در سایت چنجینو

کاربران عزیز چنجینو از این پس میتوانید در صرافی چنجینو به صورت کاملا اتوماتیک و در سریعترین زمان ممکن به خرید و فروش بیت کوین بپردازید. با آموزش خرید و فروش بیت کوین در چنجینو با شما همراه خواهیم بود.
۱۳۹۹/۰۱/۰۹ ۰۳:۱۲

7 اشتباه رایج که تریدرهای تازه کار مرتکب می شوند

ترید (Trade) فعالیتی است که در صرافی های ارز دیجیتال برای کسب سود از طریق فرآیند خرید و فروش بیت کوین یا دیگر ارزهای دیجیتال صورت می گیرد. در این مقاله قصد داریم به اشتباهات متداولی که اکثر تریدرهای بی تجربه و تازه کار بیت کوین مرتکب می شوند، بپردازیم تا به این ترتیب اوضاع را تحت کنترل خود درآورید.
۱۳۹۸/۱۲/۲۱ ۰۷:۰۵

آموزش استفاده از کیف پول گواردا (Guarda)

کیف پول گواردا که یک کیف پول چند ارزی می باشد به‌جهت ویژگی خاص آن یعنی در اختیار قراردادن کلید خصوصی به کاربر، به یک نام برجسته در حوزه ارزهای دیجیتال تبدیل شده است.این کیف پول دارای نسخه دسکتاپ، وب، موبایل و افزونه گوگل کروم می باشد که شما می‌توانید بر حسب موارد مدنظر خود یکی از نسخه‌ها را انتخاب و آن ‌را نصب و استفاده نمایید. در این آموزش قصد داریم به معرفی نسخه دسکتاپ آن بپردازیم.
۱۳۹۸/۱۰/۰۸ ۰۱:۳۶

ارز دیجیتال چیست؟

ارز دیجیتال یا رمزارز (Cryptocurrency) در واقع یک دارایی دیجیتال است که بر پایه علم رمزنگاری ایجاد شده است. از رمزنگاری برای تامین امنیت و تایید تراکنش های مالی و همچنین ذخیره سازی ایمن ارزهای دیجیتال مورد استفاده قرار می گیرد.
۱۳۹۸/۰۹/۲۶ ۰۹:۵۱

بیت کوین چیست؟

بیت کوین یک ارز دیجیتال است که بصورت الکترونیکی مورد استفاده و توزیع قرار می گیرد. بیت کوین همچنین یک شبکه همتا به همتای غیرمتمرکز است که هیچ موسسه یا شخص واحدی آن را کنترل نمیکند. بیت کوین قابل چاپ نیست و میزان آنها بسیار محدود است.
۱۳۹۸/۰۹/۲۷ ۰۹:۳۹
چنجینو : خرید و فروش ووچر پرفکت مانی و بیت کوین
چنجینو یک سرویس برای ارائه خدمات پرداخت آنلاین و نقد کردن درآمدهای ارزی (درآمدهای برنامه نویسان، وب مستران، عکاسان و ...) برای کاربران ایرانی راه اندازی شده است تا از محدودیت های ایجاد شده در عرصه بین المللی پیش گیری به عمل آورد.

آدرس : ولیعصر نبش هتل سیمرغ

تلفکس : ۰۲۱-۴۳۸۵-۵۷۴۴

ایمیل : [email protected]

نماد ساماندهی