چنجینو : خرید و فروش ووچر پرفکت مانی و بیت کوین
چین لینک (ChainLink) چیست؟

چین لینک (ChainLink) چیست؟

چین لینک (ChainLink) چیست؟ ۱۳۹۹/۰۲/۱۷ ۰۵:۳۱

چین لینک (ChainLink) پلتفرمی است که یک شبکه اوراکل غیرمتمرکز و قابل اعتماد ایجاد می کند. این پلتفرم همچنین به دنبال ایجاد پلی بین شکاف موجود در اطلاعات دنیای واقعی و قراردادهای هوشمند در بلاک چین است. چین لینک توسط شرکت فناوری مالی "اسمارت کنتراکت" (SmartContract) در سان فرانسیسکو راه اندازی شده است.

چین لینک چیست؟

"چین لینک" اولین سرویس اوراکل غیرمتمرکز است. شبکه چین لینک ارتباطات میان قراردادهای هوشمند را از طریق دسترسی ایمن به داده های خارجی مطمئن، API ها، پرداخت ها و منابع دیگر بهبود می بخشد.

این شبکه در اصل یک میان افزار بین سیستم های داخل زنجیره و خارج از زنجیره است. چین لینک با ارائه دسترسی قراردادهای هوشمند به منابع خارج از زنجیره، به آنها اجازه می دهد تا در برابر رویدادهای دنیای واقعی واکنش نشان دهند و توافق هایی را اجرا کنند که در غیر این صورت نیاز به اثبات خارجی آن دارند.

اکوسیستم چین لینک حول محور شبکه لینک و توکن لینک می چرخد. از طریق انتشار API ها و پلتفرم های دیگر، توسعه دهندگان قصد دارند کاربرد و قابلیت استفاده از قراردادهای هوشمند را در سراسر دنیای تجارت افزایش دهند.

 قرارداد هوشمند (Smart Contract) چیست؟

قراردادهای هوشمند برنامه های رایانه ای هستند که بر روی زیرساخت های غیر متمرکز مانند بلاک چین اجرا می شوند. در حالی که یک قرارداد استاندارد، شرایطی را که توسط قانون قابل اجراست، تشریح می کند، قراردادهای هوشمند قراردادی به صورت کد رمزنگاری اجرا می کنند.

این قراردادها به محض برقراری شرایطی خاص انجام می گیرند. این قرارداد در یک شبکه غیرمتمرکز وجود دارد، این بدان معنی است که هیچ یک از طرفین نمی توانند کد خود را تغییر دهند یا در اجرای آن دخالت کنند. در نتیجه قرارداد هوشمند طرفین را به اجرای قرارداد متعهد می سازد. به همین سبب نوعی ارتباط شکل می گیرد که به اعتماد هیچ یک از طرفین متکی نیست.

 

 

با این حال، طبق گفته توسعه دهندگان چین لینک، اشکالاتی در ساختار فعلی قراردادهای هوشمند بر بستر بلاک چین وجود دارد. به عنوان مثال، با توجه به اینکه قراردادهای هوشمند براساس اطلاعات محفوظ شده در بلاک چین هستند و به دلیل روش اجماع ماینرها از طریق دریافت داده های تراکنش مبتنی بر بلاک چین، قراردادهای هوشمند قادر به تعامل با منابع خارجی مانند داده های فید، API یا سیستمهای بانکی سنتی نیستند.

این مشکل به طور سنتی از طریق استفاده از میان افزار بلاک چینی به نام "اوراکل" برطرف می شود. چین لینک یک شبکه اوراکل امن را پیشنهاد می کند که با تکیه بر فناوری بلاک چین کاملاً غیرمتمرکز است و امکان اتصال بین قراردادهای هوشمند و منابع خارجی (یا خارج از زنجیره) را فراهم می کند.

اوراکل چیست؟

استفاده از اوراکل ها به این جهت ضروری است که بلاک چین ها نمی توانند مستقیماً به داده های خارج از شبکه خود دسترسی پیدا کنند. اوراکل ها به عنوان عاملی تعریف می شوند که وقایع دنیای واقعی را یافته و تأیید می کنند و این اطلاعات را به یک بلاک چین ارائه داده تا در قراردادهای هوشمند مورد استفاده قرار گیرند. در صورت برقراری شرایط از پیش تعیین شده داده های خارجی برای اجرای قراردادهای هوشمند لازم است.

 

 

اوراکل ها خدمات شخص ثالث با کنترل متمرکز هستند و بخشی از مکانیسم اجماع بلاک چین نیستند، بنابراین مسئله ای که در رابطه با قراردادهای هوشمند بوجود می آید این است که آیا داده های دریافت شده از اوراکل قابل اعتماد هستند یا خیر.

از آنجا که قراردادهای هوشمند ممکن است براساس شرایط خاص خود اجرا شوند، ضروری است که اوراکل ها اطلاعات دقیق و قابل اطمینانی را ارائه دهند. به عنوان مثال، اگر داده های نادرست در مورد قیمت سهام به بلاک چین منتقل شود، قرارداد هوشمند می تواند بر اساس این داده های نادرست عملکرد اشتباهی را انجام دهد.

برخی از اوراکل ها برای تأیید صحت داده های خود به یک "گواهی رسمی" (notarization) و برخی دیگر به ورودی های دستی انسان نیازمند هستند. با این حال، طبق گفته توسعه دهندگان چین لینک این نوع از اوراکل ها دارای نقص هستند: نوع اول به دلیل نیاز به تأیید همگانی ممکن است برگشت پذیر باشد. نوع دوم به دلیل آن که پرهزینه است، منابع فشرده خواهد بود و قادر به ارائه اطلاعات در زمان واقعی نیست.

 

 

توسعه دهندگان چین لینک قصد دارند با ایجاد یک شبکه اوراکل غیرمتمرکز برای اجرای قراردادهای هوشمند، این مشکل را حل کنند تا به صورت ایمن با منابع خارج از بلاک چین ارتباط برقرار کنند.

 شبکه چین لینک به هر شخصی که API داشته باشد اجازه می دهد که آن را در ازای توکن های چین لینک مستقیماً به قراردادهای هوشمند ارائه دهد. این قبیل افراد به عنوان اپراتورهای نود (Node) یا گره شناخته می شوند.

توسعه دهندگان اشاره کرده اند که این زیرساخت های غیرمتمرکز شرایطی را فراهم می کنند که در آن داده ها، پرداخت های خارج از زنجیره و API ها در روشی مقیاس پذیر، ایمن و قابل حسابرسی وارد قرارداد هوشمند می شوند.

ما در این راهنما به جزئیات بیشتری در مورد چین لینک و اوراکل می پردازیم.

شبکه چین لینک چگونه کار می کند

چین لینک یک شبکه غیرمتمرکز از نودهای چین لینک است که همگی در حال ارسال داده های خارجی خاص، API ها و قابلیت های مختلف پرداخت خارج از زنجیره به طور مستقیم در یک قرارداد هوشمند هستند.

شبکه چین لینک از دو بخش جداگانه، "داخل زنجیره" (on-chain) و "خارج از زنجیره" (off-chain) تشکیل شده است که برای ارائه خدمات مجبور به ارتباط با یکدیگر هستند. این شبکه به گونه ای ساخته شده که قابل ارتقاء است؛ بنابراین با ظهور تکنیک ها و فناوری های بهتر می توان اجزای مختلف آن را جایگزین کرد. مؤلفه داخل زنجیره شبکه، اوراکل ها را براساس معیارهای درخواست شده توسط یک طرف قرارداد هوشمند از طریق "توافق نامه سطح خدمات" (SLA)، مرتب می کند.

 با استفاده از این معیارها، چین لینک داده های اوراکل نمایش داده شده در SLA را جمع آوری می کند، آنها را با استفاده از مدل های معتبر مرتب کرده و سپس نتیجه نهایی را ارائه می دهد که ممکن است در قرارداد هوشمند اجرا شود.

مؤلفه خارج زنجیره شبکه از نودهای اوراکلی تشکیل شده است که به شبکه اتریوم متصل هستند و بطور مستقل داده های خارج از زنجیره را دریافت می کنند. این نودهای خارج از زنجیره می توانند متعلق به هر صنعتی باشند، به عنوان مثال نود خارج از زنجیره که توسط بورس اوراق بهادار نیویورک اداره می شود می تواند به شبکه چین لینک اطلاعات دقیق خرید و فروش در زمان درست را ارائه دهد یا نود خارج از زنجیره شبکه ویزا می تواند یک معامله را از طریق شبکه چین لینک با تعامل میان مصرف کننده و فروشنده برقرار کند.

هدف از فناوری چین لینک اتصال نودهایی از همه این صنایع به یک شبکه همه منظوره است که خود به عنوان یک واسطه (کم هزینه) برای تفسیر و تخصیص صحیح داده ها در صورت لزوم عمل کند. سیستم چین لینک تضمین می کند که نتایج بدست آمده از اوراکل ها درست باشند و همچنین در رابطه با داده هایی که ارائه می شوند مستقل بماند.

توسعه دهندگان مستقل می توانند به راحتی با اتصال به یک API که با آن آشنا هستند به شبکه چین لینک بپیوندند. هنگامی که API به چین لینک متصل می شود، کاربر به اپراتور نود چین لینک تبدیل شده و مسئولیت اتصال API به شبکه چین لینک را بر عهده می گیرد. به منظور ایجاد انگیزه در اپراتورها برای ارائه اطلاعات API، برای توفیق در انجام درخواست های زنجیره، توکن های لینک (LINK) دریافت می کنند.

 

 

در حال حاضر این پروژه یک شبکه کاملاً غیرمتمرکز از اوراکل ها را ارائه می دهد که با بیت کوین، اتریوم و هایپرلجر (Hyperledger) سازگار است. توسعه دهندگان این شبکه در نظر دارند که در آینده از بلاک چین های دیگر پشتیبانی کنند. چین لینک این امکان را فراهم می کند تا ارتباط میان یک قرارداد هوشمند و هر زنجیره عمومی یا خصوصی دیگر برقرار شود و به هر کسی در جهان اجازه می دهد صرف نظر از نوع پلتفرم خود، از شبکه چین لینک استفاده کند. همه ارائه دهندگان خدمات می توانند با دسترسی به داده های خارجی مهم و حتی پرداخت های خارج از زنجیره، قراردادهای هوشمند به صورت ایمن ارائه دهند.

توکن لینک

توکن لینک به عنوان ارز مورد نظر برای پرداخت به اپراتورهای نود به منظور جبران تامین نیازهای خارج از زنجیره سیستم چین لینک، ایجاد شده است. طبق گفته توسعه دهندگان، لازم است که توکن لینک این وظیفه را انجام دهد و تقاضا و ارزش این توکن به طور مستقیم با تعداد اپراتورهایی که خدمات خارج از زنجیره به سیستم ارائه می دهند، مرتبط است.

 

 

از آنجا که لینک به عنوان ارز در پلتفرم چین لینک استفاده می شود، هرچه استفاده از پلتفرم چین لینک بیشتر شود، توکن های لینک بیشتری تولید می شوند. برخی از کارشناسان اظهار داشته اند که توکن لینک عاملی غیرضروری برای پروژه است و بقیه ارزهای دیجیتال برای پاداش به اپراتورها کاملاً مناسب هستند و خود اوراکل ها انگیزه لازم برای حفظ شبکه و دسترسی به داده های ثابت را دارند.

ارائه دهندگان نود که مقدار بیشتری لینک قفل شده در اختیار دارند باید با قراردادهای بزرگتری پاداش بگیرند. اگر آنها نتوانند اطلاعات دقیقی را ارائه دهند، در آن صورت به عنوان جریمه مقداری از توکن های آنها کسر می شود. این یک سیستم عالی برای دارندگان لینک به نظر می رسد، زیرا هر چه توکن های بیشتری در قراردادها قفل شوند، میزان عرضه پایین تر و در نتیجه قیمت بالاتر می رود.

لینک به عنوان توکن ERC20 شناخته می شود و مبتنی بر اتریوم ساخته شده است. با این حال از استاندارد جدید ERC223 هم استفاده می کند که اجازه می دهد توکن ها توسط قراردادها در یک تراکنش ساده دریافت و پردازش شوند.

طبق گفته توسعه دهندگان، 35٪ از کل لینک برای ادامه روند اکوسیستم به اپراتورهای نود 35% تحویل داده می شود. 35% دیگر هم به عموم فروخته می شود.

30٪ نهایی از موجودی های توکن لینک برای ادامه بروزرسانی ها و توسعه های آینده در شرکت باقی خواهد ماند.

بروزرسانی های چین لینک

 

 

چین لینک از ابتدای سال 2019 دستخوش تحولات گسترده ای شده است. تغییر هدف این صنعت به سمت "تأمین مالی غیرمتمرکز" (DeFi) موجب شده که این پروژه تبدیل به یک داده کاربردی و با حداکثر اعتماد برای پروتکل های مالی باز و پلتفرم ها شود.

امضای قراردادهای اخیر با مجموعه های متنوعی از شرکای صنعتی، چین لینک را بر سر راه توسعه استاندارد قراردادهای هوشمند اوراکل قرار داده است. مشکل قراردادهای هوشمند مانع از اتصال بلاک چین ها به منابع داده های خارج از زنجیره می شود و بنابراین همکاری چین لینک با بلاک چین های مالی متمرکز، راه حل های مقیاس گذاری و پلتفرم های معاملاتی نشانگر شتابی است که این پروژه برای توسعه در مقایسه با همتایان خود دارد.

این شرکت بطور مداوم دایره شرکای خود را گسترش می دهد. در اینجا چند شریک برجسته چین لینک آورده شده است:

  • SWIFT - شبکه ارتباطات بین بانکی بین المللی.
  • Zeppelin OS - سیستم عاملی که برای قراردادهای هوشمند طراحی شده است.
  • Wanchain - زیرساختی برای اتصال دارایی های دیجیتال مختلف.
  • Signal Capital - یک شرکت دارایی خصوصی مستقر در لندن.
  • Request Network – صرافی ای که به دنبال تبدیل شدن به استاندارد مبادله فیات و ارزهای رمزپایه است.
  • Morpheus.Network - یک پلتفرم زنجیره تأمین خدمات جهانی و تمام خودکار با استفاده از فناوری بلاک چین.

تیم توسعه چین لینک

چین لینک توسط شرکتی به نام اسمارت کنتراکت (SmartContract) در سپتامبر 2014 ساخته شد.

تیم اصلی این پروژه دو نفر به نام های سرگئی نازاروف (Sergey Nazarov) و استیو الیس (Steve Ellis) هستند. سرگئی کارآفرینی است که مدت ها قبل از محبوبیتش در سال 2011 به دنیای ارز دیجیتال علاقه مند شد. وی قبل از شروع پروژه اسمارت کنتراکت، یک صرافی دارایی ایمن و یک سرویس ایمیل غیرمتمرکز تأسیس کرده بود.

استیو الیس، مدیر ارشد فناوری، بنیانگذار دیگر اسمارت کنتراکت است و با سرگئی در صرافی دارایی ایمن همکاری داشته است.

 

 

تیم مشاوره چین لینک هم بسیار قوی است و شامل آری جولز (Ari Juels)، استاد علوم کامپیوتر در Cornell Tech، اندرو میلر (Andrew Miller) که همچنین مشاور ارزهای زی کش و تزوس می باشد و برایان لیو (Brian Lio)، مدیر عامل شرکت Smith + Crown است.

نتیجه گیری

جایگاه عالی چین لینک در رتبه بندی بازار ارزهای دیجیتال، مزیتی عالی برای این ارز به حساب می آید.

اتصال قراردادهای هوشمند با جهان خارج یک ایده انقلابی است و با توجه به محبوبیت روزافزون این فناوری، مطمئناً در آینده بسیار مفید خواهد بود.

از توکن لینک برای اجرای شبکه چین لینک و به عنوان یک ارز بر روی پلتفرم استفاده می شود که نشان می دهد با افزایش محبوبیت این پلتفرم احتمالاً قیمت آن افزایش خواهد یافت.

 

0
آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

دیدگاه های شما

یک دیدگاه برای این پست بنویسید

پست های مشابه

7 اشتباه رایج که تریدرهای تازه کار مرتکب می شوند

ترید (Trade) فعالیتی است که در صرافی های ارز دیجیتال برای کسب سود از طریق فرآیند خرید و فروش بیت کوین یا دیگر ارزهای دیجیتال صورت می گیرد. در این مقاله قصد داریم به اشتباهات متداولی که اکثر تریدرهای بی تجربه و تازه کار بیت کوین مرتکب می شوند، بپردازیم تا به این ترتیب اوضاع را تحت کنترل خود درآورید.
۱۳۹۸/۱۲/۲۱ ۰۷:۰۵

ارز دیجیتال چیست؟

ارز دیجیتال یا رمزارز (Cryptocurrency) در واقع یک دارایی دیجیتال است که بر پایه علم رمزنگاری ایجاد شده است. از رمزنگاری برای تامین امنیت و تایید تراکنش های مالی و همچنین ذخیره سازی ایمن ارزهای دیجیتال مورد استفاده قرار می گیرد.
۱۳۹۸/۰۹/۲۶ ۰۹:۵۱

بیت کوین چیست؟

بیت کوین یک ارز دیجیتال است که بصورت الکترونیکی مورد استفاده و توزیع قرار می گیرد. بیت کوین همچنین یک شبکه همتا به همتای غیرمتمرکز است که هیچ موسسه یا شخص واحدی آن را کنترل نمیکند. بیت کوین قابل چاپ نیست و میزان آنها بسیار محدود است.
۱۳۹۸/۰۹/۲۷ ۰۹:۳۹

معرفی سایت کوین مارکت کپ (CoinMarketCap)

کوین مارکت کپ یکی از معروف ترین و معتبرترین منابع برای مشاهده قیمت های لحظه ای و اطلاعات آماری و معاملاتی ارزهای دیجیتال در سراسر دنیا می باشد که محبوبیت بسیاری را در میان سرمایه گذاران و تریدرها کسب کرده است. استفاده از این داده ها، برای مقایسه ارزش رمزارزهای مختلف و تشخیص کوین های آینده دار از کوین های اسکم و نامطلوب ضروری است.
۱۳۹۸/۱۱/۲۷ ۰۶:۵۰

قیمت اتریوم پس از سه سال چهار رقمی شد!

قیمت اتریوم، دومین ارز دیجیتال برتر از لحاظ ارزش بازار، سرانجام امروز از 1,000 دلار عبور کرد. این ارز رمز نگاری شده برای لحظاتی توانست تا قیمت 1,160 دلار هم برسد.
۱۳۹۹/۱۰/۱۵ ۰۱:۵۹
چنجینو : خرید و فروش ووچر پرفکت مانی و بیت کوین
چنجینو یک سرویس برای ارائه خدمات پرداخت آنلاین و نقد کردن درآمدهای ارزی (درآمدهای برنامه نویسان، وب مستران، عکاسان و ...) برای کاربران ایرانی راه اندازی شده است تا از محدودیت های ایجاد شده در عرصه بین المللی پیش گیری به عمل آورد.

آدرس : ولیعصر نبش هتل سیمرغ

تلفکس : ۰۲۱-۴۳۸۵-۵۷۴۴

ایمیل : [email protected]

نماد ساماندهی